Jedny z katalánských odborů, které sdružují zaměstnance různých odvětví, včetně veřejné správy, školství či zdravotnictví, vyhlásily na 8. listopadu generální stávku a vyzvaly ostatní svazy, aby se připojily. Informují o tom španělská média. Oficiální důvodem stávky jsou pracovní podmínky. Odborová konfederace ale také oznámila, že kromě stávky se od pondělka budou na pracovištích konat schůzky v rámci kampaně proti omezení autonomie Katalánska španělskou vládou.

Konfederace katalánských svazů (CSC), která organizovala už stávku z 3. října po policejním zásahu při referendu o nezávislosti, svolala nynější protest oficiálně proti „zhoršování sociálních práv“. Organizátoři uvedli, že jde stávku „striktně pracovní, protože v této zemi jsou zakázány stávky politické“.

Na tiskové konferenci zástupci odborů nicméně uvedli, že chtějí protestovat i proti dekretu, jímž španělská vláda před měsícem zjednodušila stěhování firem z Katalánska. Díky dekretu z 6. října nepotřebuje vedení firem k přesunu sídla souhlas valné hromady akcionářů. To spolu s právní a ekonomickou nejistotou kolem separatistických snah katalánské vlády způsobilo, že za minulý měsíc rozhodlo o přesunu sídla z tohoto autonomního regionu do jiných oblastí Španělska téměř dva tisíce firem.

Stávka, kterou CSC avizovaly už více než týden dopředu, byla oznámena dnes, den poté, co madridská soudkyně uvalila vazbu na několik exministrů katalánské vlády, kterou španělská vláda se souhlasem horní komory parlamentu před týdnem sesadila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner