Barcelona 26. října (ČTK) – Katalánský parlament bude dnes odpoledne jednat o dalším postupu v konfliktu se španělskou centrální vládou, která se chystá omezit autonomii Katalánska kvůli snahám jeho vedení o nezávislost. Ani separatisté ale nejsou v dalším postupu jednotní. Část z nich volá po okamžitém vyhlášení samostatné katalánské republiky, jiní navrhují uspořádat předčasné volby. Vyhlášení regionálních voleb je jednou z podmínek Madridu, jak může katalánská vláda omezení autonomie zabránit.

Jednání regionálního parlamentu se koná v předvečer plenárního zasedání španělského Senátu, který má v pátek hlasovat o návrhu španělské vlády omezit autonomii Katalánska. Návrh bude ještě dnes odpoledne projednávat speciální senátní komise, před níž měl právo obhajovat své postoje i katalánský premiér Carles Puigdemont. Ten to ale ve středu odmítl s tím, že Madrid už se rozhodl aplikovat článek 155 španělské ústavy a omezit autonomii Katalánska.

I dnes se čekají demonstrace proti krokům Madridu vůči Katalánsku. Na poledne vyzvala k manifestacím ve velkých městech Katalánska – Barceloně, Tarragoně, Gironě a Lleidě unie studentů. Ta dnes bude pokračovat ve dvoudenní stávce, která se koná pod heslem „Nemůžete uvěznit celý národ! Proti frankistické represi!“ v narážce na totalitní režim, který v zemi vládl od konce 30. let do let sedmdesátých. Studenti středních a vysokých škol tak protestují proti chystanému omezení autonomie a za propuštění dvou separatistických lídrů, kteří jsou ve vazbě za to, že svolali demonstraci po zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády kvůli referendu o nezávislosti.

Katalánský parlament zahájí zasedání v 17:00 SELČ. Nejprve budou mít slovo zástupci politických frakcí, každý 30 minut, a potom dostane slovo premiér Puigdemont, jehož čas nebude omezen. Po něm mohou hovořit i členové katalánské vlády. Hlasovat o rezolucích, tedy i o případném vyhlášení nezávislosti, se bude až v pátek od 12:00 SELČ. Separatisté, kteří se ale zatím v otázce dalšího postupu neshodli, mají v katalánském parlamentu většinu.

Také Katalánci jsou v otázce nezávislosti rozdělení, podle dřívějších průzkumů zhruba půl na půl. Přesná čísla však nejsou k dispozici a jejich názor se nepodařilo zjistit ani při referendu o nezávislosti z 1. října, neboť se ho zúčastnilo jen 43 procent voličů. Z nich se 92 procent vyslovilo pro odtržení od Španělska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner