Barcelona 30. ledna (ČTK) – Katalánský parlament by měl dnes jednat o novém předsedovi vlády tohoto španělského regionu, který je od konce října po přímou správou Madridu kvůli snaze předchozí vlády o vyhlášení nezávislosti. Jediným kandidátem je zatím expremiér Carles Puigdemont, který před třemi měsíci uprchl do Belgie a ve Španělsku mu hrozí zatčení. Před odpoledním zasedáním parlamentu, které se shodou okolností koná v den padesátin španělského krále Felipeho VI., je do blízkosti sídla parlamentu svolána demonstrace separatistů.

Puigdemontovu kandidaturu minulý týden napadla španělská vláda u ústavního soudu s tím, že o úřad katalánského premiéra by se měl kandidát ucházet osobně. Puigdemont totiž zvažoval, že svou kandidaturu představí prostřednictvím videokonference či delegováním hlasu. Soud ale vynesl o víkendu předběžné opatření, jímž kandidaturu na dálku zakázal.

Ústavní soud rovněž uvedl, že o povolení účasti na plénu musí Puigdemont požádat nejvyšší soud, protože je na něj vydán zatykač, a primárně se proto musí dostavit k soudu kvůli obvinění ze vzpoury. Puigdemontovi právníci se proti verdiktu ústavního soudu odvolali mimo jiné s tím, že expremiér má díky zvolení v prosincových volbách právo účastnit se zasedání parlamentu. Ústavní soud by měl o jejich odvolání jednat dnes krátce po poledni. Neočekává se ale, že by soudci svůj sobotní verdikt změnili.

Ráno se má sejít vedení katalánského parlamentu, v němž mají většinu separatisté. Vedení může rozhodnout, že bude verdikt ústavního soudu ignorovat a umožní Puigdemontovu kandidaturu na dálku. V takovém případě se ale vedení zákonodárného sboru vystaví riziku trestního stíhání, podobně jako se to stalo členům bývalého vedení parlamentu.

Z řad separatistů zaznívají hlasy, že by se měl Puigdemont kandidatury vzdát ve prospěch jiného separatistického poslance či poslankyně. Podle některých španělských médií by místo něj mohla kandidovat šéfka volební kampaně Puigdemontovy koalice Společně pro Katalánsko Elsa Artadiová (41). Separatisté mají v novém parlamentu opět absolutní většinu 68 hlasů.

Dvě velké separatistické organizace, jejichž lídři jsou od poloviny října ve vazbě, svolaly na dnešek do blízkosti parlamentu manifestaci pod heslem „Obnovíme vládu“. K budově parlamentu se ale demonstranti nedostanou, protože policie park Ciutadella, kde se parlament nachází, už v noci uzavřela. Pečlivě jsou také už několik dní střeženy přístupové cesty do parlamentu i hlavní tahy do Barcelony. Španělská policie se snaží zabránit, aby se Puigdemont dostal do parlamentu tajně.

Dokud nebude mít Katalánsko vládu, přímou správu nad touto autonomní oblastí bude mít i nadále španělská vláda. Madrid k tomu přistoupil se souhlasem horní komory španělského parlamentu loni koncem října, když parlament ovládaný separatisty schválil rezoluci o nezávislosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner