Barcelona 30. září (ČTK) – Předseda katalánské regionální vlády Carles Puigdemont požádal dnes večer, jen několik hodin před kontroverzním referendem o nezávislosti Katalánska, o zprostředkování dialogu s ústřední vládou v Madridu. Podle agentury AFP by od uspořádání nedělního hlasování ustoupil jen v případě, že by se dohodl se španělskou vládou na jiném termínu. Premiér Mariano Rajoy ovšem dosud dával najevo, že referendum, které španělský ústavní soud zakázal, odmítá za všech okolností.

Puigdemont neuvedl nikoho konkrétního, kdo by se onoho zprostředkování měl ujmout. Podle AFP ale měl na mysli Evropskou unii. V neděli ovšem podle jeho slov nedojde k tomu, že by stoupenci referenda všeho naráz nechali a šli domů.

O tom, zda se hlasování uskuteční, panují v Katalánsku pochybnosti poté, co policie zablokovala více než polovinu škol, jejichž třídy měly sloužit jako volební místnosti. Jordi Sánchez, vůdce strany Katalánské národní shromáždění (ANC), která usiluje o odtržení Katalánska, dnes řekl, že vzhledem k opatřením španělských úřadů by i účast jednoho milionu, tedy méně než pětiny z celkového počtu katalánských voličů, byla úspěchem.

O ohrožení referenda hovořil organizátor občanské akce, při níž voliči obsadili desítky škol ve snaze zabezpečit je před policejním záborem. Z celkového počtu více než 2300 škol jich ovšem aktivisté podle španělských médií obsadili jen 163. Pokud se tento počet nezvýší, bude pro mnoho lidí obtížné hlasovat, upozornil Ramón Font.

Policie dala lidem okupujícím školy ultimátum do neděle 06:00 SELČ, aby je opustili. Úřady hodlají budovy v neděli každopádně zablokovat, aby do nich nikdo nemohl za účelem hlasování vejít. Opustit je ale bude možné kdykoli, vzkázaly.

V centru Barcelony dnes demonstrovalo několik tisíc lidí za zachování španělské celistvosti. Lidé mávali katalánskými a španělskými vlajkami a skandovali: „Nenechte se zmást, Katalánsko je Španělsko“. Zároveň vyzývali Puigdemonta k demisi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner