Barcelona 22. března (ČTK) – Katalánští poslanci by měli dnes odpoledne projednávat kandidaturu katalánského exministra Jordiho Turulla na předsedu vlády této autonomní oblasti Španělska. Zasedání parlamentu svolal narychlo jeho předseda Roger Torrent poté, co ve středu soudce nejvyššího soudu předvolal na pátek bývalé vedení Katalánska, včetně Turulla. Politici budou zřejmě obžalováni ze vzpoury kvůli jejich loňským separatistickým snahám a některým z nich, včetně Turulla, hrozí vazba.

O novém katalánském premiérovi měli poslanci hlasovat už dvakrát, koncem ledna a v polovině tohoto měsíce. Zasedání ale vždy krátce před zahájením předseda parlamentu Torrent odložil, protože kandidáty byli dva muži, kteří se na jednání nemohli dostavit a osobní účast je pro uvedení do úřadu katalánského premiéra nutná.

Prvním kandidátem na premiéra této autonomní oblasti byl koncem ledna katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je ale na útěku v Belgii. Tam uprchl s několika členy své vlády, kterou koncem října Madrid sesadil kvůli separatistickým snahám a kterou španělská prokuratura obvinila ze vzpoury. Kvůli tomu také Puigdemontovu kandidaturu koncem ledna krátce před plánovaným zasedání poslanců zablokoval ústavní soud.

Druhým kandidátem na katalánského premiéra měl být separatistický lídr Jordi Sánchez, který je ale od poloviny loňského října ve vazbě za to, že v září svolal v Barceloně demonstraci na protest proti razii španělské policie na úřadech katalánské vlády. Důvodem zásahu bylo referendum, které tehdy katalánská vláda plánovala a nakonec 1. října i uspořádala přes varování Madridu, že hlasování o nezávislosti je neústavní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner