Katar nezmění svou zahraniční politiku kvůli sporu s několika arabskými zeměmi, které s ním tento týden přerušily diplomatické styky. Řekl to dnes v Dauhá novinářům katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Ministr rovněž označil za bezprecedentní nepřátelský postoj arabských zemí k němu, nicméně dodal, že stále preferuje diplomatické řešení sporu.

„Byli jsme izolováni, protože jsme úspěšní a progresivní. Jsme platformou pro mír, ne pro terorismus,“ uvedl Sání. Podle něj tento spor ohrožuje stabilitu v celém regionu.

Šéf katarské diplomacie rovněž uvedl, že jeho resort zatím nedostal seznam požadavků od zemí, které s ním tento týden přerušily diplomatické styky. Nicméně dodal, že Katar se své zahraniční politiky nikdy nevzdá. „Nikdo nemá právo vměšovat se do naší zahraniční politiky,“ řekl Sání podle agentury AFP.

Více než desítka převážně arabských zemí tento týden přerušila či omezila diplomatické styky s Katarem. Jako první tak učinily v pondělí Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Jemen, Maledivy a východolibyjská vláda. Jako důvod uvedly, že Katar destabilizuje bezpečnostní situaci v regionu a podporuje terorismus.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner