Civilní letoun mířící do Bahrajnu s 86 cestujícími byl dnes přinucen k úhybnému manévru, když mu zkřížily cestu katarské stíhačky. Informovala o tom agentura pro civilní letectví Spojených arabských emirátů. Jaké aerolince letoun patřil, však SAE neoznámily. Katar se zatím k incidentu nevyjádřil.

Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt loni v červnu oznámily, že s Katarem přerušují diplomatické styky, a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a udržuje úzké vztahy s Íránem, který je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie. Katar obvinění odmítá a tvrdí, že okolní státy proti němu plánují vojenskou intervenci. V oblasti obrany proto uzavřel v uplynulých měsících dohody s USA, Francií, Itálií a Británií.

Nejde o první případ ohrožení civilní dopravy nad těmito arabskými státy. Podobný případ se stal koncem března, kdy se podle SAE dvě katarské stíhačky dostaly do nebezpečné blízkosti dvou civilních letadel ze Spojených arabských emirátů. Katar tehdy tvrzení SAE popřel a naopak emiráty obvinil z narušování katarského vzdušného prostoru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner