Praha 31. března (ČTK) – Ani přesně rok od pravomocného rozhodnutí v případu sporu Zdeňka Altnera a ČSSD není jasné, jestli budou sociální demokraté skutečně muset dědicům svého někdejšího advokáta zaplatit téměř 338 milionů korun. Případ je kvůli dovolání ČSSD před Nejvyšším soudem, možný výrazný zásah do rozpočtu však loni donutil největší vládní stranu ke škrtům. Projevil se i ve výroční finanční zprávě za loňský rok, kterou sociální demokracie dnes představila.

Altnerovi pražský městský soud loni 31. března přiznal téměř 338 milionů korun za to, že stranu od roku 1997 zastupoval ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Podle rozsudku mu ČSSD má zaplatit 18,5 milionu korun, nejvýraznější část celkové částky však tvořila smluvní pokuta, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů korun.

Tehdejší místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec, který je dnes ekonomickým ředitelem strany, na rozsudek reagoval úsporami. Oznámil, že strana bude šetřit na všech a na všem. Nezvykle v roce krajských voleb se tak v Lidovém domě snižovaly stavy. Představitelé sociální demokracie vyjadřovali připravenost částku zaplatit, vadila jim ale smluvní pokuta, která podle nich narostla především kvůli průtahům způsobeným Altnerem.

Bývalý advokát Altner v listopadu zemřel, rozhodnutí o dovolání se tak odsunulo. „Další postup lze očekávat až po pravomocném skončení aktuálně probíhajícího řízení o pozůstalosti JUDr. Altnera,“ stojí v dnes zveřejněné výroční zprávě ČSSD. Altnerův advokát Václav Veselý dnes ČTK řekl, že dědické řízení se teprve rozbíhá, v některém z nejbližších týdnů by se mělo konat první jednání.

Sociální demokracie si vzala u banky úvěr ve výši 338 milionů korun, z výroční zprávy však vyplývá, že do konce loňského roku nebyl čerpán. Strana totiž podala proti rozsudku dovolání a přes právní moc odmítala částku zaplatit kvůli obavám, že by v případě úspěchu dovolání již peníze nedostala zpět. Uspokojovala však Altnerovy věřitele, kteří se jí přihlásili, než Nejvyšší soud vyhověl námitkám a v červnu odložil vykonatelnost rozsudku městského soudu, dokud sám nerozhodne o dovolání. „Konečný výsledek sporu zůstává otevřený,“ konstatuje výroční zpráva ČSSD.

Starec ve zprávě pro delegáty nedávného sjezdu ČSSD v Brně napsal, že spor negativně ovlivnil loňské hospodaření strany. Za právní služby musela dát přes devět milionů korun. Možnou nutnost zaplatit miliony Altnerovi zahrnul Starec i do výroční zprávy ve formě „dohadné položky pasivní“, která má vyjádřit pravděpodobnost negativního rozhodnutí Nejvyššího soudu. Sociální demokraté tak vykázali ztrátu 180,2 milionu korun, přičemž bez dohadné položky by byl schodek zhruba 61,9 milionu, řekl dnes při představení zprávy Starec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner