Kazachstán zakáže policistům a úředníkům používání chytrých mobilů na pracovišti, aby tak zabránil únikům citlivých informací. O chystaném opatření informoval kazašský tisk, který se o něm dozvěděl právě díky takovému informačnímu úniku.

Zákaz má platit od 24. března kvůli „stále častějším případům úniku důvěrných informací přes aplikaci WhatsApp“, praví se v dokumentu. Jeho pravost úřady oficiálně nepotvrdily, nicméně ministr vnitra ve čtvrtek oznámil, že policisté byli o chystaném zákazu již vyrozuměni.

Jeden z úředníků agentuře AFP pod podmínkou zachování anonymity vysvětlil, že byl spolu s kolegy varován, že při příchodu do práce budou prohledáni, zda nepronášejí zakázané přístroje.

„Chytré telefony pomáhají s tak základními věcmi, jako je ověření předpovědi počasí před služební cestou, anebo pomáhají s překládáním z ruštiny. Zákaz by měli omezit jen na lidi s přístupem k utajovaným informacím, místo aby ho plošně vztáhli na všechny,“ postěžoval si bývalý náměstek ministra školství Murat Abenov. Odhadl, že úředníci budou napříště zkoušet své mobily do práce propašovat v ponožkách.

V Rusku už loni v létě tajemník bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina, kritizoval úředníky na Dálném východě za používání zahraničních serverů a vyhledávačů. Touto cestou se prý do vládních počítačů dostaly i zahraniční rozvědky. V médiích se pak objevily zprávy, že ruským státním úředníkům za používání služeb Google či WhatsApp mohou hrozit srážky ze mzdy, anebo i propuštění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner