Soud v Almaty uložil dnes trest smrti sedmadvacetiletému Kazachovi, který letos v červenci v tomto největším kazašském městě střílel na policisty. Výkon absolutního trestu je ovšem ve středoasijském Kazachstánu již řadu let pozastaven a muž byl tedy de facto odsouzen na doživotí. Teroristický útok si podle verdiktu vyžádal životy osmi strážců zákona a dvou civilistů.

„Soud odsoudil Ruslana Kulekbajeva k trestu smrti,“ praví se v rozsudku, který přečetl soudce Jerbol Bolatov. Proti verdiktu se nelze odvolat, uvedla ruská tisková agentura TASS s odvoláním na mluvčího soudu. Proces se odehrával přímo ve vazební věznici. Hrdelní trest požadovali pozůstalí i prokurátor. Kulekbajev se podle zpravodajské stanice BBC k vraždám přiznal a ve svém posledním slovu prohlásil, že se mstil za útlak muslimů.

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v roce 2003 svým dekretem vykonávání poprav v zemi pozastavil, avšak hrdelní trest nezakázal ani nezrušil. V praxi se tak tyto rozsudky rovnají doživotnímu vězení. Naposledy byl trest smrti v Kazachstánu vynesen před více než deseti lety.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner