Policie dnes zopakovala, že zapůjčené auto BMW i8, se kterým v pondělí večer havarovala, řídil v okamžiku nehody policista. Potvrdila to dnes i záchranná služba. Některá média psala, že za volantem při nehodě seděl hradní protokolista Vladimír Kruliš. Vůz za čtyři miliony korun sjel do potoka v Brně-Chrlicích poté, co řidič kvůli mozkové příhodě nezvládl řízení. Kruliš, který doprovázel prezidenta na cestě po Jihomoravském kraji, seděl na místě spolujezdce. Oba skončili se zraněními v nemocnici.

„Řídil policista, u něho byla diagnostikovaná cévní mozková příhoda, spolujezdec přivolával záchrannou službu. Toho jsme s podezřením na poranění páteře transportovali do traumacentra,“ řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Na webu záchranky uvedla, že první posádka byla na místě do 14 minut od výzvy.

I policie trvá na tom, že Kruliš za volantem neseděl. „Vůz řídil policista, jak jsme uváděli v prohlášení,“ řekla jihomoravská policejní mluvčí Štěpánka Komárová. Na dotaz ČTK doplnila, že vzhledem ke zranění nebylo možné provést u řidiče dechovou zkoušku na alkohol, odebírala se krev. „Je to standardní postup u dopravní nehody,“ řekla mluvčí.

Prezident Miloš Zeman si vysvětluje přítomnost zástupce šéfa hradního protokolu v policejním autě láskou ke sportovním vozům. Novinářům to dnes řekl při závěrečné tiskové konferenci po třídenní návštěvě jižní Moravy.

„Dovedu pochopit u mladých lidí lásku k rychlým sportovním autům, i když já sám jako starý člověk už tuto lásku nesdílím. Byl bych tolerantní,“ odpověděl Zeman na otázku, proč Kruliš v autě jel. Doplnil, že se o nehodě dozvěděl až druhý den ráno.

Podle prezidenta byl ve vozidle i policista a stala se nešťastná náhoda. „Každý z nás někdy zemře. Vladimír Kruliš ale nezemře, i když mu hrozilo ochrnutí. Nakonec se ukázalo, že to není tak hrozné. U toho řidiče je to horší, protože mu praskla jakási výduť v hlavě. Je v umělém spánku, ale doufejme, že se z toho dostane,“ dodal Zeman, který Kruliše v úterý navštívil v nemocnici.

Nehodu vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Komárová už dřív prohlásila, že po pondělním oficiálním programu prezidentské návštěvy nabídla policie ukázku své techniky. Jak ovšem upozornila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová, policejním vozem mohou podle nařízení ministerstva vnitra jezdit jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů.

Policie dostala hybridní vůz k testování v první polovině května, jezdit měl především po jihomoravských rychlostních silnicích. Auto jí zapůjčila firma Invelt na šest měsíců nebo do ujetí 20.000 kilometrů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner