Prezident Miloš Zeman podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky nepřímo rezignoval na to, aby v Česku byla většinová koaliční vláda. Jurečka to dnes řekl s odkazem na to, že Zeman ustoupil od svého požadavku, aby premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před svým opětovným jmenováním předsedou vlády předložil 101 podpisů poslanců. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s ohledem na další změnu Zemanových názorů uvedla, že prezidentovy názory jsou stálé asi jako současné počasí.

Představitelé lidovců a TOP 09 se dnes ve Sněmovně sešli, aby probrali situaci před druhým kolem sestavování vlády. Strany shodně kritizovaly to, že neprobíhají intenzivní jednání, měsíce uplynulé od voleb považují za ztrátu času. První Babišova vláda důvěru nedostala, Zeman nyní přestal podmiňovat Babišova jednání většinou ve Sněmovně, kvůli vlastnímu vítězství v prezidentských volbách už mu nedává ani časový limit.

Jurečka řekl, že Zemanovo rozhodnutí je pro něj překvapením. „Všichni si vzpomínáme, kdy tu řekl, že bude chtít pro druhý pokus garanci 101 hlasů. Nyní to už neplatí, hovoří se o většině přítomných. Tím prezident nepřímo řekl, že on jako prezident rezignuje na to, aby tu pro příští čtyři roky byla většinová vláda, která bude mít přes 101 hlasů,“ uvedl bývalý ministr zemědělství.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil řekl, že čtvrteční schůzka Zemana s Babišem ukázala, že jejich pakt nadále pokračuje. Babiš podle něj od prezidenta dostal velkorysé podmínky a je díky nim velice zvýhodněn. „Doufejme, že k tomu přistoupí odpovědněji a nedopadne to jako při prvním pokusu,“ konstatoval Pospíšil. Za velkou chybu označil Zemanovo rozhodnutí, že nebude chtít garanci 101 hlasů. Apeloval na něj, aby udělal maximum pro sestavení vlády, která dostane důvěru.

Lidovci zopakovali, že jsou ochotní spolupracovat s ANO, jejich podmínkou je však to, že ve vládě nebude trestně stíhaná osoba. Babiš čelí stíhání kvůli údajnému dotačnímu podvodu v případu Čapího hnízda. Jurečka zopakoval, že šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v této souvislosti připustil i možnost, že by v kabinetu solidárně chyběli předsedové všech koaličních stran.

TOP 09 naopak s ohledem na minulá hlasování tvrdí, že koalice už ve Sněmovně existuje, a to mezi ANO, KSČM a SPD. „Je jen otázkou, zda se přidají další strany, ale zásadní koalicí budou tyto tři,“ uvedl předseda Pospíšil. Vyjádřil znepokojení nad tím, že ANO spolu s KSČM a SPD v posledních dnech pracuje na zákonu o obecném referendu. „Podle nás je to naplňování programu (SPD) odejít z NATO a Evropské unie,“ dodal.

TOP 09 i lidovci tvrdí, že jsou daleko podstatnější témata než referendum, která by se měla prioritně řešit. Adamová jmenovala například školství, infrastrukturu či dálnice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner