Lidovci si budou o víkendu na zlínském sjezdu volit vedení strany. Jeho složení se ale podle předpokladů příliš měnit nebude. KDU-ČSL by i po sobotních volbách měl vést Pavel Bělobrádek, hlavním kandidátem na prvního místopředsedu bude opět Marian Jurečka. O jeho pozici se ale bude ucházet i třeba Jan Bartošek. Lidovci plánují na sněmu prodiskutovat i důležitá témata, kterým by se měla strana věnovat.

Že by měl vicepremiér Bělobrádek na sněmu protikandidáta, se nepředpokládá. Ministr zemědělství Jurečka o svou pozici bude muset bojovat tvrději. Vyzve ho pravděpodobně více protikandidátů, za hlavního je považován dosavadní řadový místopředseda Bartošek. Ten dnes ČTK potvrdil, že se o post bude ucházet. Podle jednoho člena širšího vedení strany je ale stále hlavním favoritem na funkci Jurečka. A to přesto, že nemá příliš dobrou pozici v silné jižní Moravě a jednoznačně za ním nestojí ani všichni delegáti v jeho domovském Olomouckém kraji.

Delegáti budou v sobotu také volit další čtyři místopředsedy. Pozici s velkou pravděpodobností obhájí pražská kandidátka Zuzana Roithová, další místo obsadí jeden z neúspěšných uchazečů o post prvního místopředsedy Jurečka či Bartošek. Dalšími vážnými zájemci budou předseda poslaneckého klubu Jiří Mihola či poslanec Ondřej Benešík, hradecká organizace navrhla europoslance Tomáše Zdechovského. Dosavadní dlouholetý místopředseda lidovců, náměstek pardubického hejtmana Roman Línek kandidovat nebude. O funkci se nebude ucházet ani místopředsedkyně Klára Liptáková, která je náměstkyní brněnského primátora.

Volit se bude i celostátní výbor, kde by rády posílily organizace z regionů z Čech.

Kromě volebních záležitostí chtějí lidovci na dvoudenním sjezdu debatovat o dalším směřování strany a o tématech, kterým by se v blízké budoucnosti měla strana věnovat. „Samozřejmě sjezd bude mít i programovou stránku. Další směrování strany k jednotlivým oblastem, jako je sociální, hospodářství, školství a tak dále,“ řekl ČTK Bartošek.

Delegáti se budou bavit o aktuálních tématech, která hýbou domácí politickou sférou, tedy třeba registračních pokladnách, důchodové reformě, energetické politice nebo vybírání daní. Zaznít by během nich mohla od jednotlivých delegátů kritika především vůči ANO, řekl ČTK jeden z členů vedení strany.

Stranou nezůstane nejspíš ani zahraniční politika. Objevit by se tak mohla výzva k obraně křesťanů na Blízkém východě nebo podpora Ukrajině v konfliktu s Ruskem.

Delegáti se nejspíš budou chtít bavit i o krajských volbách, které se budou konat příští rok na podzim. Údajně by mohl být předložen návrh, aby lidovci netvořili předvolební koalice s hnutím ANO.

ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner