Mogadišo 2. března (ČTK) – Keňští vojáci během bojů na jihu Somálska ve středu zabili 57 islamistů. S odkazem na dnešní prohlášení keňské armády o tom informovala agentura Reuters. Somálsko má nyní první funkční centrální vládu od svržení diktátora Siada Barreho v roce 1991. V zemi ale nadále panuje chaos a úřady nejsou schopny zabránit pokračujícím útokům radikálů.

Keňští vojáci pod velením Africké unie (AU) zaútočili s pomocí armádních vrtulníků na bojovníky teroristické skupiny Šabáb. Ti se ukrývali ve městě Afmadow, které se nachází asi 100 kilometrů od přístavního města Kismayo. Při zásahu keňští vojáci zabili 57 islamistů, uvádí se v prohlášení keňské armády. Přesnost údajů podle agentury Reuters zatím nezávisle ověřena nebyla.

Somálskem od roku 1991 zmítá občanská válka, zemi nyní navíc kvůli suchům hrozí hladomor. Minulý měsíc somálští zákonodárci zvolili nového prezidenta, který se zavázal, že zlepší bezpečnostní situaci v zemi a zesílí boj proti islamistické teroristické skupině Šabáb.

Šabáb usiluje v Somálsku o svržení prozápadní vlády a o zavedení islámského práva šaría. Navzdory zničení hlavních základen teroristické skupiny v centrální a jižní části země, příslušníci hnutí Šabáb v Somálsku nadále podnikají krvavé útoky. V lednu bojovníci Šabábu zaútočili na vojenské stanoviště ve městě Kulbiyow, které leží poblíž hranic s Keňou. Podle keňských úřadů při tehdejším útoku přišlo o život devět vojáků, islamisté tvrdí, že jich zabili 66.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner