Ministr zahraničí John Kerry během své poslední cesty ve funkci šéfa americké diplomacie navštíví Vietnam, Francii, Británii a Švýcarsko. Informovala o tom dnes agentura AP. Kerryho by měl v administrativě budoucího prezidenta Donalda Trumpa nahradit Rex Tillerson známý podnikatelskými zájmy v Rusku a přátelskými vazbami na Kreml.

Kerry je podle agentury AP nejvíce zcestovalým ministrem zahraničí v americké historii. Od svého nástupu do funkce v roce 2013 zavítal do 91 zemí světa.

První zastávkou na jeho šestidenní cestě, poslední ve funkci ministra, bude Vietnam, kam dorazí v pátek. V zemi na jihovýchodě Asie pronese řeč na téma americko-vietnamských vztahů a navštíví deltu řeky Mekongu, aby s místními obyvateli hovořil o ekologických tématech, uvedla AP.

Z Asie Kerry zamíří do Evropy, kde se v Paříži v neděli zúčastní mírové konference o Blízkém východě. Akce se koná za účasti zástupců desítek zemí, ale nikoli představitelů Izraele.

Po francouzské metropoli čeká amerického ministra zahraničí ještě návštěva Londýna, kde se setká se svým protějškem Borisem Johnsonem, s nímž bude jednat o situaci v Sýrii.

Šestidenní cestu by měl Kerry zakončit návštěvou světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu plánovaného na 18. ledna.

Příští pátek demokratického prezidenta Baracka Obamu, v jehož vládě je Kerry ministrem, nahradí v čele Spojených států republikán Donald Trump.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner