Izrael slíbil Spojeným státům, že nehodlá měnit náboženské tradice muslimů na jeruzalémské Chrámové hoře. Prohlásil to dnes v jordánském Ammánu americký ministr zahraničí John Kerry. Muslimové budou mít dál možnost modlit se na svém posvátném místě, prohlásil americký ministr.

Chrámová hora je posvátným místem v Jeruzalémě, které je významné pro islám i judaismus. Palestinci obviňují Izrael, že chce změnit status tohoto místa, které Židé mohou navštěvovat, ale nesmějí se tam modlit. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle Kerryho taková obvinění odmítá.

„Izrael bude dál prosazovat svou dlouhodobou politiku včetně základního faktu, že muslimové se na Chrámové hoře mohou modlit, zatímco nemuslimové ji smějí pouze navštěvovat,“ řekl Kerry. Obě znepřátelené strany se podle ministra sejdou, aby rozepře odstranily. Na kritických místech budou instalovány videokamery.

Kerry vyzval k ukončení násilností v Izraeli už ve čtvrtek, kdy se v Berlíně setkal s Netanjahuem. Při nepokojích a vražedných útocích už zahynulo přes 50 Izraelců a Palestinců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner