O vážném vyhrocení vztahů mezi Saúdskou Arábii a Íránem dnes telefonicky hovořil americký ministr zahraničí John Kerry se svými partnery z obou zemí Ádilem Džubajrem a Mohammadem Džavádem Zarífem. Oznámila to agentura AP. Šéf americké diplomacie se v příštích hodinách chce telefonicky spojit i s kolegy ze zemí Perského zálivu, jmenovitě z Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátů.

Americká vláda podle AP našlapuje kolem roztržky mezi oběma regionálními mocnostmi opatrně, protože konflikt může mít neblahý vliv na dosažení řady klíčových cílů americké zahraniční politiky. Kerryho hlavním úkolem je proto vyzývat ke klidu a varovat před neúměrnou reakcí, která může vyvolat novou vlnu sektářského násilí.

Americká diplomacie by se údajně nerada ocitla uprostřed roztržky Rijádu s Teheránem, protože jejím cílem je boj proti takzvanému Islámskému státu (IS), ukončení války v Sýrii a realizace smlouvy o íránském jaderném programu. Obavy podle AP ve Washingtonu panují zejména z možného dopadu konfliktu na vnitropolitickou a vojenskou situaci v Iráku, kde se do boje s IS zapojili sunnité i šíité.

O možném vlivu sporu na urovnání situace v Sýrii má v brzké době v Teheránu a Rijádu jednat zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Jeho cestu dnes oznámilo newyorské ústředí této světové organizace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner