Americký ministr zahraničí John Kerry navštíví v nadcházejícím týdnu Moskvu, aby zde jednal o řešení krizí na Ukrajině a v Sýrii. Kerry cestu, jejíž datum neupřesnil, ohlásil v Paříži, kde se účastní klimatické konference OSN. Naposledy Kerry navštívil Rusko v květnu letošního roku.

Kerry řekl, že se chce setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a svým protějškem Sergejem Lavrovem. Dodal, že nehledě na vojenské a politické zájmy Moskvy v Sýrii se Rusko v hledání politického řešení konfliktu chová konstruktivně.

„V tomto procesu nám pomáhají,“ citoval Kerryho portál Voice of America. „Rusko bylo konstruktivní v pomoci s tím, aby se (mírové) rozhovory ve Vídni konaly a aby byly úspěšné. Myslím, že chtějí politické řešení,“ řekl americký šéf diplomacie.

Kerry se o termínu cesty do Moskvy nezmínil, měla by se ale očividně konat ještě před možným jednáním o Sýrii v New Yorku, které Washington navrhuje uspořádat 18. prosince.

Kerry s Lavrovem dnes podle ruských médií hovořili o možnosti uspořádat novou schůzku o Sýrii. Zda tím mysleli newyorské jednání, nebylo z prvních zveřejněných informací zřejmé.

Pokud se Kerryho návštěva Moskvy opravdu uskuteční, bude první od května 2013. Letos v květnu americký ministr zahraničí ale navštívil jihoruské Soči, kde jednal s Putinem a Lavrovem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner