Spojené státy a jejich spojenci ze zemí Perského zálivu se chystají společně čelit jevům, které destabilizují region. Po schůzce se zástupci ze států Perského zálivu to dnes prohlásil americký ministr zahraničí John Kerry. Jednání se týkalo zejména nedávno uzavřené dohody o íránském jaderném programu.

Společná cvičení i prodej zbraní
Kerry na tiskové konferenci rovněž uvedl, že ministři diskutovali i o protiraketové obraně a možném prodeji zbraní. Rozšířená spolupráce se zeměmi Perského zálivu by měla zahrnovat rovněž sdílení zpravodajských informací a výcvik speciálních jednotek, dodal šéf americké diplomacie.
John Kerry se v Dauhá nejprve setkal s katarským emírem, poté jednal s ministry zahraničí členských zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).

Obavy z dohody o jaderném programu
Země Perského zálivu veřejně uvítaly v červenci uzavřenou dohodu o íránském jaderném programu, v soukromí má ale mnoho z nich určité výhrady, napsal server televizní stanice Al-Džazíra. Právě tyto obavy ohledně íránské dohody měly vyjádřit během schůzky s Kerrym. Obavy souvisejí například s tím, že Írán i nadále podporuje režim syrského prezidenta Bašára Asada a také šíitské rebely v Jemenu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner