Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země nepoužije jaderné zbraně, pokud její suverenitu nenaruší jiné nukleární mocnosti. KLDR je také ochotna normalizovat vztahy s těmi státy, které respektují její svrchovanost a vystupují přátelsky, ačkoli se vůči ní v minulosti chovaly nepřátelsky, řekl Kim podle severokorejských médií v sobotním projevu na sjezdu vládnoucí Korejské strany práce.

Severní Korea bude podle Kima plnit svůj závazek nešířit jaderné zbraně, a bude usilovat o ukončení jaderného zbrojení ve světě.

V metropoli Pchjongjangu se koná sjezd vládnoucí strany poprvé po 36 letech. Vůdce KLDR také vyzval ke zlepšení vztahů s Jižní Koreou. Podobná prohlášení učinil podle agentury Reuters Kim už v minulosti. Vedla sice ke schůzkám na úrovni vládních činitelů, ale tato setkání nepřinesla téměř žádné výsledky.

V pátek Kim podle místních médií ocenil „skvělé úspěchy“ v podobě lednového jaderného testu a únorového odpálení rakety dlouhého doletu se satelitem. KLDR v dubnu zdůraznila, že bude pokračovat ve svém nukleárním programu navzdory dalším sankcím, které na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila v březnu.

Od té doby Pchjongjang uvedl, že se mu podařilo miniaturizovat jaderné hlavice, aby se daly upevnit na balistické rakety, a odpálit balistické rakety z ponorky. Program sjezdu, jehož se účastní asi 3000 delegátů, je držen v tajnosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner