Komunistická KLDR zastavila veškerou obchodní a hospodářskou spolupráci s Jižní Koreou. Oznámila to severokorejská agentura KCNA. Pchjongjang zároveň oznámil, že „zlikviduje“ veškerý jihokorejský majetek na svém území.

V prohlášení se uvádí, že KLDR „anuluje veškeré smlouvy o obchodní a hospodářské spolupráci s Jižní Koreou“. Veškeré tyto smlouvy bude Pchjongjang považovat za neplatné. Opatření je prý odvetou za sankce, které Soul vyhlásil jako reakci na severokorejský jaderný test a na zkoušku mezikontinentální balistické rakety.

V severokorejském prohlášení se dále uvádí, že Pchjongjang „likviduje“ veškerý jihokorejský majetek na svém území. Podle agentury Reuters jde zřejmě o objekty v severokorejské průmyslové zóně Kesong, jejíž fungování Soul v únoru v rámci sankcí proti KLDR zrušil.

Severní Korea zároveň oznámila, že ruší turistické výpravy Jihokorejců do Diamantových hor na severu poloostrova. Ty byly pro chudou KLDR v minulosti vítaným zdrojem příjmů, ale už v roce 2008 byly pozastaveny.

KLDR provedla jaderný test počátkem ledna; stalo se to počtvrté za posledních deset let. O měsíc později oznámila start rakety, která údajně vynesla kosmický aparát na oběžnou dráhu. Podle západních států šlo o test mezikontinentální balistické rakety.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner