Slovenský prezident Andrej Kiska po demisi premiéra Roberta Fica vybídl k sestavení takové nové vlády, která nebude polarizovat společnost. Kiska dnes na sociální síti napsal, že v této souvislosti je připraven plně využít svých kompetencí. Podle ústavy je na rozhodnutí hlavy státu, koho jmenuje předsedou vlády.

Fico podal demisi po politické krizi, kterou na Slovensku vyvolala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Dosavadní tříčlenná koalice se dohodla na vytvoření nového kabinetu, v jehož čele by měl být dosluhující vicepremiér a místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Peter Pellegrini.

„Slovensko potřebuje nepolarizující vládu. Vládu, ve které budeme moci každému členovi věřit, že udělá všechny kroky k rychlému vyšetření vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Jen taková vláda může usilovat o mou důvěru a následně o důvěru Národní rady a veřejnosti. V této souvislosti jsem, samozřejmě, připraven důsledně využívat všechny ústavní pravomoci hlavu státu,“ uvedl Kiska.

Prezident ve čtvrtek po Ficově demisi pověřil sestavením nového kabinetu Pellegriniho, který se premiérem ovšem stane až poté, co ho Kiska do této funkce jmenuje. Následnému návrhu premiéra na jmenování členů vlády je již prezident podle ústavy povinen vyhovět.

V pátek vyšly do ulic desetitisíce Slováků, kteří jako řešení politické krize požadovali vypsání nových voleb. Předčasné volby stejně jako opozice žádala i nejmenší vládní strana Most-Híd, která se ale nakonec přiklonila k vytvoření nového kabinetu současnou koalicí.

Pellegrini již v pátek zahájil jednání o nové vládě. Novinářům dříve řekl, že v kabinetu dojde k personálním změnám a že rozdělení postů mezi koaliční strany zůstane zachováno. Očekává se, že Pellegrini svou vládu představí již příští týden.

Kvůli Kuciakově vraždě podal demisi ministr kultury a Pellegriniho stranický kolega Marek Maďarič. Po tlaku opozice i části koalice rezignaci ohlásil také ministr vnitra a místopředseda nejsilnější koaliční strany Směr-SD Robert Kaliňák, který ji ovšem do Ficovy demise podle dostupných informací hlavě státu nepředal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner