Slovenský prezident Andrej Kiska dnes dopoledne jmenuje novou ministryní vnitra Denisu Sakovou. Dosavadní státní tajemnice (náměstkyně) na tomto ministerstvu Saková je blízkou spolupracovnicí exministra vnitra Roberta Kaliňáka, jehož přiměly k odchodu protesty veřejnosti a tlak jedné ze stran tříčlenné vládní koalice.

Kiska dříve v tomto týdnu označil nominaci Sakové za promrhanou příležitost pokud jde o obnovu důvěry občanů ve vládu, návrhu premiéra na jmenování člena kabinetu musí ovšem hlava státu podle ústavy vyhovět.

Změna v čele ministerstva vnitra souvisí s trvající krizí v zemi po dosud neobjasněné únorové vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, která vyústila v demisi premiéra Roberta Fica.

Saková v čele ministerstva vnitra nahradí Tomáše Druckera. Ten podal demisi minulý týden, a to necelý měsíc po jmenování nové vlády Petera Pellegriniho, ve které zůstala většina ministrů Ficova kabinetu, s výjimkou například Kaliňáka. Drucker čelil tlaku organizátorů demonstrací na odvolání policejního prezidenta Tibora Gašpara, který původně rezignovat odmítl, a učinil tak až po Druckerově demisi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner