Slovenský prezident Andrej Kiska, předseda parlamentu Andrej Danko a premiér Robert Fico se na páteční schůzce neshodli na společné deklaraci. Text, který navrhl prezident, Danko uvítal, Fico ale přišel na jednání s vlastním návrhem, který Kiskův text neobsahoval. Premiér také oznámil, že o víkendu chce s koaličními partnery hledat řešení politické krize a varoval, že při odpoledních demonstracích proti vládě a za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky hrozí útoky na veřejné budovy.

Kiska společnou deklaraci navrhl s cílem vyřešit politickou krizi na Slovensku po vraždě novináře a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Po jednání s prezidentem a premiérem Danko oznámil, že „politickou deklaraci nesestavili“.

Prezidentův text předpokládal, že nejvyšší politici podpoří politická rozhodnutí, včetně vyvození politické odpovědnosti a zásadních personálních změn s cílem snížit polarizaci ve společnosti. Měli se také zavázat k nutnosti vyšetřit dlouhodobě neřešená podezření o působení organizovaného zločinu na Slovensku, o kterém Kuciak psal.

Fico, který na schůzku přišel s vlastním návrhem deklarace, po jednání s Kiskou a Dankem označil za přirozené, že „tři lidé mohou mít na společné prohlášení různé pohledy“.

Premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie také oznámil, že o víkendu chce s koaličními partnery hledat řešení politické krize. „Potřebujeme konkrétní řešení, aby se situace uklidnila,“ řekl. Menší vládní strana Most-Híd, která je součástí trojkoalice, už dříve vybídla ministra vnitra Roberta Kaliňáka k rezignaci. Kaliňák, který je místopředsedou Směru-SD, v uplynulých dnech odstoupit odmítl. Fico tento týden uvedl, že nabídne taková řešení, aby Most-Híd mohl pokračovat ve vládě.

Fico dnes rovněž varoval, že při protivládních protestech, na kterých by se mohly sejít až tisíce lidí, hrozí útoky na veřejné budovy. „Před úřadem vlády jsme zaznamenali hromady dlažebních kostek,“ řekl Fico. Ke kostkám se podle listu Denník N ale přihlásil restaurátor Jakub Huba, který uvedl, že je tam odložil loni v srpnu při rekonstrukci náměstí u úřadu vlády. Organizátoři demonstrací vybídli veřejnost, aby respektovala jejich pokyny a pokyny policie.

Slovenský premiér v uplynulých dnech občanské protesty zpochybňoval, opozici v souvislosti s její snahou vyslovit nedůvěru jeho vládě ve sněmovně obvinil z pokusu o státní převrat. Prezidenta obvinil z destabilizace země, kritizoval ho i kvůli loňskému setkání s americkým finančníkem a filantropem maďarského původu Georgem Sorosem v New Yorku.

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár dnes řekl, že v případu vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky existuje stále více vyšetřovacích verzí. Se současným stavem vyšetřování není spokojen, policie ale podle něj pracuje na této kauze intenzivně a poctivě. Mezinárodní tým k této kauze by podle Čižnára mohl vzniknout příští týden.

Novináře Kuciaka a jeho partnerku zavraždil v únoru neznámý střelec v domě ve Veľké Mače u Trnavy. Jeho památku na místě dnes uctili členové delegace, kterou na Slovensko vyslal Evropský parlament. 

Na závěr dvoudenní návštěvy Slovenska europoslanci uvedli, že ve své zprávě doporučí sestavení společného vyšetřovacího týmu slovenské policie a Europolu, aby tak vznikl mezinárodní tlak na vyšetření vraždy. Podle europoslankyně Ingeborg Grässleové nemají Slováci v současnosti důvěru ve státní instituce. „Očekáváme, že slovenské orgány zajistí, aby se obnovila,“ řekla. O zprávě, kterou delegace vypracuje, bude europarlament debatovat příští týden na zasedání ve Štrasburku.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou médii spojováni s mafií, a také o vazbách jednoho z nich na Ficovy blízké spolupracovníky. Reportér se v minulosti věnoval i podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí v médiích označovaných za blízké Ficově straně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner