Demokratické země čelí nové vlně propagandy a nástupu extremistických politických sil, řekl slovenský prezident Andrej Kiska v úvodním proslovu na mezinárodní konferenci Globsec, která dnes začala v Bratislavě. Letošní 11. ročník konference Globsec je věnován kromě jiného otázkám terorismu, budoucnosti Severoatlantické aliance či referendu o setrvání Británie v EU. Konference se účastní politici či experti, ČR zastupují šéf diplomacie Lubomír Zaorálek a ministr obrany Martin Stropnický.

„Léta po skončení studené války čelíme nové vlně politické propagandy a informační války, a to intenzivní a efektivní, která dokáže manipulovat s náladami v našich společnostech a dokonce ochromit politické rozhodování. Výsledkem je oslabení naší bezpečnosti,“ řekl Kiska.

Podle slovenského prezidenta se slušnost stává symbolem slabosti a extremismus symbolem síly. „Extremistické politické strany a hnutí sílí v mnoha zemích. I standardní politici se někdy sníží k tomu, že opakují jednoduchá, populární, ale nesprávná řešení,“ dodal.

Kiska uvedl, že roste tlak na podkopávání základních hodnot a principů. „Nemůžeme považovat naše hodnoty a principy za automaticky dané. Jsou to právě hodnoty a principy, jež jsou terčem propagandy, která oživuje přízraky z temných koutů společnosti – extremismus, xenofobii a obecnou nedůvěru vůči demokracii,“ řekl slovenský prezident, který současně označil za důležité zastavení postupného poklesu důvěry ve společnost. Generaci mladých lidí je podle hlavy slovenského státu potřeba vysvětlovat, že není lepší alternativy, než je demokracie a svoboda.

Slovenský prezident řekl, že řešení vážných problémů, jako jsou migrační krize, situace na Ukrajině či hrozba terorismu si vyžádá čas, vůli a schopnost dosáhnout kompromisu. „Pokud bychom se zcela vzdali hledání společných řešení, přestali bojovat se skepsí, extremismem a nacionalismem, mohli bychom uvíznout v začarovaném kruhu nouzových rozhodnutí, neuvážených plánů B, C nebo D,“ uvedl Kiska na konferenci, která potrvá do neděle.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner