New York 19. září (ČTK) – Slovenský prezident Andrej Kiska dnes z tribuny Valného shromáždění OSN označil sobectví a úzké národní zájmy za hlavní překážku rozvoje lidstva. Ve všeobecné rozpravě zdůraznil, že „krvavá realita našeho věku“ je toho bolestným důkazem. Důrazně přítomným státníkům připomněl odpovědnost za osud migrantů prchajících před bídou a hrůzami války.

„Naše odhodlání jednat je často poslední nadějí těchto lidí,“ konstatoval Kiska. Ochrana národních zájmů je podle něj často zástěrkou pro prosazování neodpovědné politiky. „Je to nebezpečná hra,“ řekl slovenský prezident.

Moldavsko, Gruzie nebo Ukrajina jsou vystaveny tlaku nebezpečného souseda přesvědčeného o tom, že pravidla pro něj neplatí, zdůraznil s odkazem na agresivní politiku Ruska.

Kiska poukázal také na význam pařížské dohody o klimatických změnách, kterou označil za výjimečný projev mezinárodní spolupráce. Žádnými penězi by nebylo možné uhradit škody, které bychom mohli způsobit svým neodpovědným chováním, varoval.

Starými prostředky nelze řešit nové problémy, vyzval slovenský prezident k reformě OSN a zdůraznil, že „není ušlechtilejšího cíle, než je služba lidem“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner