Bratislava/Kalinov (Slovensko) 8. května (zpravodaj ČTK) – Před sílící podporou fašismu ve společnosti varoval na dnešních oslavách výročí konce druhé světové války slovenský prezident Andrej Kiska. Vzpomínková akce se konala ve vesnici Kalinov, která byla za války první osvobozenou obcí na území tehdejšího Československa.

„Podobně jako kdysi, i dnešní fašisté, ačkoliv sami tento název odmítají, se pasují na jediné pravé ochránce naší kultury, našeho národa a naší víry. Tak jako v minulosti, i dnes využívají strach a předsudky jako cestu k moci a chtějí použít demokratickou společnost, aby ji zničili. Tak jako tehdy, i dnes zlobu ukrývají za pluralitu názorů, ačkoliv sami hodnotami svobody, tolerance a respektu k jiným pohrdají,“ řekl Kiska, aniž přímo zmínil konkrétní osoby nebo seskupení.

Kiska již loni označil za fašistu vůdce krajně pravicové strany Kotleba-Lidová Strana Naše Slovensko (LSNS) a předsedu Banskobystrického kraje Mariana Kotlebu. LSNS se například hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl za druhé světové války spjat s nacistickým Německem. Kotlebova strana překvapivě uspěla v loňských parlamentních volbách na Slovensku, ve kterých získala osm procent hlasů, což ji ve 150členné sněmovně vyneslo 14 křesel.

„Ideologie nenávisti byla 8. května 1945 poražena vojensky. Vytlačili jsme ji na okraj, donutili jsme ji zalézt do temných koutů našich společností. Ale nepodařilo se nám ji zcela zničit. Toto zlo, bohužel, přežilo v hlavách těch, pro které je pohrdaní lidskou důstojností a povzbuzování nenávisti vůči lidem jiné barvy pleti nebo jiného náboženství opět jednou politickým programem. Toto zlo nabírá na drzosti a sebevědomí, přestává se ukrývat,“ uvedl Kiska.

Slovenský prezident dodal, že demokratická společnost nesmí zmiňované projevy přehlížet nebo být lhostejná, ale musí zakročit. Odpovědí na očekávání nebo otevřené otázky obyvatel Slovenska podle něj není podpora fašistických sil.

Kiska během vzpomínkové akce předal vysoká státní vyznamenání dvěma ruským a dvěma ukrajinským válečným veteránům, kteří se zúčastnili bojů za osvobození Slovenska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner