Bratislava 18. května – Slovenský prezident Andrej Kiska vetoval zákon, který by umožnil stavět dálnice a rychlostní silnice i na nevyvlastněných pozemcích. Informovalo o tom dnes tiskové oddělení prezidentské kanceláře. Podle Kisky zákon představuje významný zásah do ústavou zaručeného práva vlastnit majetek. Koalice premiéra Roberta Fica má ovšem ve sněmovně dostatek hlasů, aby veto přehlasovala.

Zmiňovaný zákon schválila slovenská sněmovna dříve v tomto týdnu ve zrychleném režimu a jen necelý týden poté, co předlohu podpořila vláda. Kabinet tak učinil po problémech s výkupem pozemků pro budování silnic u Bratislavy v rámci projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP).

Vetovaný zákon předpokládá, že například správce slovenských dálnic, Národná diaľničná spoločnosť, bude moci získat stavební povolení již během vyvlastňovacího řízení a ještě předtím, než se stane vlastníkem půdy, na které budou silnice postaveny. Úřady také budou moci povolit na cizích pozemcích některé stavební práce, a to v rozsahu, který ještě umožní případný návrat vyvlastňované nemovitosti do původního stavu.

„Je nepřijatelné, aby se manažerské chyby (…) při přípravě a realizaci jednoho konkrétního projektu výstavby řešily takovým legislativním způsobem, který není v souladu s ústavou,“ uvedl Kiska v odůvodnění.

Slovensko loni podepsalo s konsorciem pod vedením španělské společnosti Cintra smlouvu o výstavbě asi 60 kilometrů dálnice a rychlostní silnice v okolí Bratislavy prostřednictvím PPP, byť úřady dosud nemají vykoupeny všechny pozemky. Státu za to od konsorcia hrozí pokuta. Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Arpáda Érseka zhruba desítka majitelů pozemků požaduje na základě vlastních znaleckých posudků za pozemky mnohem vyšší ceny, než vyplývá z posudků, které si nechal vypracovat stát.

Na rozpor schváleného zákona s ústavou upozorňovala i část opozice. Slovenský ústavní soud již v roce 2011 zrušil zákon z dílny první Ficovy vlády, který umožňoval na nevyvlastněných pozemcích stavět dálnice a rychlostní silnice bez omezení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner