Bratislava 26. května – Političtí lídři by měli přispět k tomu, aby volby neznamenaly bitvu o přežití demokratického světa, ale byly soubojem demokratických myšlenek. V zahajovacím projevu na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec to dnes řekl slovenský prezident Andrej Kiska. Jeho polský kolega Andrzej Duda za důležitou označil jednotu západních spojenců.

„Byli jsme svědky příliš mnoha pokusů o okleštění našich demokratických společností. Není třeba hrát ruskou ruletu ohledně konce NATO, EU nebo celé západní civilizace vždy, když naši lidé využívají svou svobodu hlasovat,“ řekl Kiska.

Volby v Nizozemsku, Rakousku a naposledy ve Francii vydláždily podle Kisky cestu správným směrem. „Měli bychom udělat všechno pro uklidnění voleb, a to k bitvám myšlenek vycházejících z našich demokratických společností, nikoliv k bitvám o přežití našeho demokratického světa,“ uvedl slovenský prezident.

Kiska také řekl, že moderní Západ je partnerstvím, které je založené na hodnotách, a že NATO a EU jsou institucemi nezbytnými pro přežití. „Naše hodnoty jsou nejsilnější zbraní přežití proti jakémukoliv nepříteli. To je důvodem, že můžeme jednat globálně jako obhájci lidských práv,“ dodala hlava slovenského státu.

Polský prezident Duda v projevu řekl, že Západ bude bezpečný jen tehdy, pokud bude sjednocený. „Chceme zajistit širší bezpečnost ve středoevropském regionu. Zároveň je Polsko odhodláno podporovat, aby NATO i EU zůstaly jednotné,“ řekl Duda. Vyslovil se také pro silnou a sebevědomou střední Evropu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner