Slovenský prezident Andrej Kiska dnes zahájí konzultace s parlamentními stranami o řešení politické krize, která v zemi nastala po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Kiska o víkendu navrhl zásadní rekonstrukci vlády nebo vypsání předčasných voleb.

Hlava státu se nejprve dopoledne sejde se zástupci opozičního hnutí Jsme rodina-Boris Kollár, odpoledne pak přijme představitele dalšího opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Obě tato opoziční seskupení se již dříve přiklonila k předčasným volbám.

Kiskův návrh na zásadní obměnu kabinetu odmítl premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico, podle něhož případné změny ve vládě budou výsledkem dohody koalice. Fico také řekl, že na takové rozhodnutí nemá Kiska podle ústavy žádný vliv.

Opozice a jedna z trojice vládních koaličních stran Most-Híd již minulý týden vybídly k demisi ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který je zároveň místopředsedou Ficovy strany a který rezignovat odmítl. Představitelé Směru-SD dříve uvedli, že na požadavek strany Most-Híd odpoví. Stát by se tak mělo do pondělí, kdy je naplánováno jednání širšího vedení strany Most-Híd.

 Kvůli vraždě Kuciaka podal demisi ministr kultury a bývalý místopředseda Směru-SD Marek Maďarič. Kiska odpoledne vedením ministerstva do jmenování nového ministra pověří vicepremiéra pro investice a informatizaci Petera Pellegriniho ze Směru-SD.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner