Kladenští zastupitelé na dnešním jednání zrušili vyhlášku, která zakazuje hazard ve městě. Důvodem je obava, že by legální herny podléhající regulaci byly v případě plošného zákazu nahrazeny ilegálními hernami a takzvanými kvízomaty. Koaliční zastupitelé zrušením vyhlášky zároveň reagovali na připravované úpravy zákona, který má umožnit lepší regulaci hazardu. Platit by měl od roku 2017. Na území města má povolení k fungování 882 hracích automatů.

Příjmy do rozpočtu města z provozu herních zařízení činily za prvních deset letošních měsíců téměř 64 milionů korun. Vyhlášku o zákazu schválilo zastupitelstvo města už v minulém volebním období, úplný zákaz podle ní měl začít platit v září příštího roku.

Regulace legálních heren je ale podle vedení města snazší než boj s ilegálními hernami. Pro zrušení vyhlášky byla koalice ANO, Volba pro Kladno a KSČM. Opoziční ODS a ČSSD byly proti a jejich zástupci požadovali zachování vyhlášky minimálně do doby platnosti nového zákona. V Kladně nadále platí dvě dřívější vyhlášky, které hazard ve městě regulují.

Město podle primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) nezaznamenává žádné problémy s hernami. „Prohibice a plošný zákaz jsou naprosto špatně, to akorát nadělá paseku,“ uvedl na dnešním jednání primátor.

Podle vedení města chybějí nástroje na potlačení ilegálního hazardu a kvízomatů. Podle některých opozičních zastupitelů ale mohou ilegální hazard řešit a postihovat policie, živnostenský úřad, finanční úřad. Další nástroje by měla přinést i změna zákonů.

Opoziční zastupitel a bývalý primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) uvedl, že by město vyhlášku rušit nemělo, protože při zvyšování daní u hazardu přibývá takzvaných černých a šedých heren v podobném množství jako v případě úplného zákazu. Pro zachování vyhlášky zakazující hazard hlasoval i zastupitel Vojtěch Volf (ČSSD). „Prodloužení vyhlášky, dokud nový zákon nenabude platnosti, je jediná ochrana,“ uvedl Volf.

Veškerý herní průmysl od roku 2017 zruší například Kolín. Jeho zastupitelé o tom rozhodli v pondělí, kdy schválili novou vyhlášku, která všem majitelům heren ve městě od 1. ledna 2017 odebere povolení k provozu. Úplný zákaz heren ve městě nedávno naopak odmítli zastupitelé Příbrami. Podle kritiků návrhu by nulová tolerance vůči automatům způsobila značný propad městských příjmů a vznik nelegálních heren.

Některá města v ČR své původní rozhodnutí zrušit zcela provoz loterií na celém svém území změnila a místo zakazujících vyhlášek přijala zpět vyhlášky regulační. Jde například o Jablonec nad Nisou nebo Mnichovo Hradiště. Podle zastupitele Miroslava Bernáška (ODS) je ale tento příklad zavádějící, protože regulace v těchto městech je i tak výrazně přísnější než v Kladně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner