Proti navrhované podobě zákona o sociálním bydlení budou dnes odpoledne protestovat lidé na pražském Klárově. Happening svolala iniciativa Mít svůj domov, která kritizuje předlohu vypracovanou ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle iniciativy materiál obsahuje rizika, a hrozí, že kvůli tomu desítky tisíc lidí skončí na ulici nebo v nových ghettech. Návrh zákona o sociálním bydlení ve středu projedná vláda.

Součástí dnešního happeningu bude odhalení pomníku dětem bez domova. Podle iniciativy Mít svůj domov žije v Česku na ubytovnách, v azylových domech či v ústavech kolem 18.000 dětí.

Iniciativa Mít svůj domov zastřešuje organizace na pomoc lidem v tísni a odborníky na sociální problematiku. Na současné podobě návrhy zákona se iniciativě nelíbí, že norma neukládá obcím povinnost zapojit se do systému sociální bydlení. Kritizuje také, že předloha neobsahuje harmonogram, do kdy musí být vyřešena bytová nouze nejzranitelnějších skupin osob. Iniciativa rovněž prosazuje vznik úřadu, který by byl zodpovědný za regulaci sociálního bydlení.

Přijetí zákona o sociálním bydlení má současná vláda ve svém programu. Původně měl platit od letošního ledna. Kvůli neshodám koaličních politiků se přípravy protáhly. Počítá se s platností od ledna 2018. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil normu za jednu z deseti priorit kabinetu pro zbytek volebního období.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner