Bývalý český prezident Václav Klaus v komentáři pro dnešní vydání rakouského deníku Die Presse upozornil na údajně mylné interpretace výsledku českých voleb v sousedních zemích. Neznamenají prý konec demokracie, ani vítězství euroskeptika nebo „českého Trumpa“, jak bývá podle Klause nepřesně označován Andrej Babiš. Výsledky voleb jsou podle exprezidenta důsledkem selhání tradičních politických stran, například při obraně národních zájmů, i Babišovy aury mučedníka.

Výsledky českých voleb jsou složité a není snadné je interpretovat, připouští Klaus. S jistotou ale podle něj neodpovídají skutečnosti titulky německých médií, která tvrdí, že zvítězil „český Trump a euroskeptik. Babiš prý není Trump a jeho kritika některých opatření EU, jako jsou společná měna, „nezodpovědné pozvání statisíců nebo milionů migrantů“ a závazné migrační kvóty, ještě nepředstavují euroskepticismus jako politický program. „Babiš nepředkládá zásadní kritiku konceptu evropské integrace a unifikace. Jeho charisma není stejné jako to Trumpovo,“ píše Klaus.

Vítězství šéfa hnutí ANO je podle něj projevem politické situace v Česku. „Je důsledkem naprostého selhání tradičních politických stran, zejména sociálních demokratů,“ soudí exprezident. „Volby otřásly politickou scénou, třebaže se odehrály v době mimořádné hospodářské prosperity a naší nejnižší nezaměstnanosti v Evropě,“ připomněl bývalý dlouholetý vrcholný politik.

Voliči však podle Klause jasně ukázali, že od politiků očekávají zcela odlišnou politiku. „Chtějí ochranu naší země a našich národních zájmů. Požadují sebevědomou politiku sebevědomé země. Nechtějí mlčky přejímat všechno, co přichází zvnějšku, to znamená z EU. Vyjádřili jednoznačnou nespokojenost s tím, kam směřuje naše země a EU. Strany, které jsou naprosto ‚probruselské‘, chtějí zavést euro a připojit se k tvrdému jádru EU, nezískaly dostatek hlasů,“ vysvětluje exprezident.

Dobré výsledky podle něj naopak zaznamenaly strany, které se nebojí hájit české zájmy a strany, které „odmítají pokrokářskou levicově orientovanou politiku, která je nám vnucována Západem“.

Vítězné hnutí ANO podle Klause oslovilo voliče tradiční levice i středu. Andreji Babišovi však prý k vítězství dopomohlo i to, že téměř všechny strany a média se ho pokoušely držet mimo politiku prostřednictvím kriminalizace jeho podnikatelských aktivit. „To byla fatální chyba – Babiš se stal mučedníkem,“ upozorňuje Klaus.

„Volby v Česku nepřivodily konec demokracie. Výsledky pro mnohé – ani pro mě – neznamenají vítězství a důvod k radosti. Ale jasně ukázaly, že lidé nejsou spokojeni s dnešními poměry. Jejich protest však byl namířen především proti vývoji v EU a obavám z budoucnosti spojovaným s Bruselem a méně byly kritikou stavu vlastní země,“ shrnul Klaus.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner