Severní Korea dokončila přípravy na další jaderný test. Informuje o tom jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na vládní zdroje. KLDR by podle zdrojů pro tuto zkoušku mohla využít doposud nepoužitý tunel ve své testovací oblasti. V pátek Severní Korea provedla svůj pátý jaderný test, podle expertů dosud nejsilnější.

Spojené státy údajně v reakci na test plánují vyslat k přeletu nad územím spojenecké Jižní Koreje dva své bombardéry schopné nést jaderné zbraně. K podobné demonstraci síly Washington přistoupil již po dřívějších nukleárních zkouškách KLDR.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Mun Sang-kjun prohlásil, že jihokorejská a americká rozvědka jsou přesvědčeny, že KLDR je schopna kdykoli odpálit další jadernou bombu. „Byly získány indicie, podle kterých Severní Korea dokončila přípravy na provedení jaderného testu v jakoukoliv dobu ve třetím tunelu, jenž dříve nebyl použit,“ uvedl podle agentury Jonhap další z vládních zdrojů.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje dnes označila severokorejské jaderné zbraně a rakety za bezprostřední hrozbu a varovala, že „další provokace KLDR mohou přinést riziko války na Korejském poloostrově“.

Jeden z představitelů jihokorejského ministerstva zahraničí vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby po pátém nukleárním testu KLDR přijala novou, přísnější rezoluci vůči Severní Koreji. Podle něj by sankce měly zahrnovat další severokorejské osobnosti a instituce.

Pro nové sankce se již minulý týden vyslovil také americký prezident Barack Obama. Americký zvláštní vyslanec pro KLDR Sung Kim o víkendu prohlásil, že Spojené státy by mohly bez ohledu na sankce OSN přijmout ještě další blíže neurčená jednostranná opatření vůči Severní Koreji v souvislosti s jejím nejnovějším jaderným testem.

Čínské ministerstvo zahraničí nicméně zdůraznilo, že sankce samy o sobě nemohou otázku severokorejských jaderných zbraní vyřešit. Varovalo, že jednostranné akce povedou jen do slepé uličky.

Peking je nejbližším spojencem severokorejského komunistického režimu a hlavním dodavatelem pomoci KLDR. Západ Čínu opakovaně vyzývá, aby vyvinula na Severní Koreu větší tlak. „Čína vyvinula mnoho úsilí, aby udržela mír a stabilitu na Korejském poloostrově. Jádrem problému není Čína, ale Spojené státy,“ uvedla mluvčí ministerstva Chua Čchung-jing.

Šéf severokorejské diplomacie Ri Jong-ho dnes přicestoval na návštěvu do Pekingu, informuje japonská tisková agentura Kjódó. Ministr, který byl jmenován do funkce v květnu, má pokračovat v diplomatické cestě dále do Venezuely na summit Hnutí nezúčastněných zemí a pak na zasedání Valného shromáždění OSN do New Yorku. KLDR dlouho své ministry na tato zasedání nevysílala, v roce 2014 a 2015 ale Riův předchůdce v New Yorku byl.

USA se podle agentury Jonhap připravují vyslat k přeletu nad Jižní Koreou dva své nadzvukové bombardéry B-1. Letouny měly dnes odstartovat z americké základny na tichomořském ostrově Guam, přelet byl ale odložen nejméně o 24 hodin z důvodu špatného počasí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner