Soul 2. května (ČTK) – Severní Korea dnes obvinila Spojené státy z toho, že Korejský poloostrov dohnaly na pokraj jaderné války, informovala agentura Reuters. KLDR tím reagovala na zapojení dvou amerických nadzvukových bombardérů B-1B do cvičení jihokorejských a japonských vzdušných sil. Cvičení se koná ve stejné době, kdy Donald Trump prohlásil, že se „za příhodných okolností“ nebrání setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Dva strategické nadzvukové bombardéry B-1B Lancer byly nasazeny v souvislosti s rostoucím napětím, které v regionu vyvolal jaderný a raketový program KLDR. Severní Korea pokračuje v raketových zkouškách navzdory sankcím OSN a tlaku USA.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Mun Sang-kjun řekl, že cílem společného cvičení bylo odradit KLDR od provokací a otestovat připravenost na další případný jaderný test Severní Koreje.

Podle Pchjongjangu však bombardéry „nacvičovaly svržení atomové bomby na klíčové objekty“ na území KLDR, a to v době, kdy Trump a „ostatní američtí váleční štváči volají po preventivním jaderném útoku“ na Severní Koreu.

Pentagon vyslal do oblasti seskupení amerických bojových plavidel v čele s letadlovou lodí USS Carl Vinson jako ukázku síly amerického námořnictva. V pondělí Spojené státy oznámily, že uvedly do provozu systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji. Peking dnes vyzval k „okamžitému“ zastavení rozmisťování amerického štítu, informovala agentura AFP. Ovšem systém už je podle mluvčího amerických sil v Jižní Koreji funkční.

Do Jižní Koreje také přicestoval šéf CIA Mike Pompeo a krom návštěvy velvyslanectví a amerických vojenských sil podle agentury Jonhap také jednal s šéfem jihokorejské tajné služby.

Peking dnes vyzval Spojené státy a KLDR, aby spolu „co nejdříve“ obnovily kontakt, a předešly tak dalšímu stupňování napětí. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí tím reagoval na Trumpův rozhovor s agenturou Bloomberg. Americký prezident v něm připustil, že by se „za příhodných podmínek“ se severokorejským vůdcem sešel.

Bombardér B-1B Lancer vznikl v 80. letech jako reakce na potřebu mezikontinentálního nadzvukového bombardéru pro jaderné útoky. Po skončení studené války bylo jeho využití přehodnoceno, byl zapojen do taktických misí s použitím konvenční výzbroje. Nyní tvoří bombardovací páteř letectva USA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner