Severní Korea odpálila balistickou raketu do vod při svém východním pobřeží. Uvedla to jihokorejská armáda. Podle agentury Reuters jde o další z řady obdobných činů Pchjongjangu, které jsou v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Podle japonského ministra obrany Gena Nakataniho představuje odpálení rakety vážnou hrozbu pro japonskou bezpečnost. Spojené státy upozornily, že jsou připraveny se bránit a chránit svoje spojence.

Jihokorejská armáda v dnešním sdělení uvedla, že Severokorejci střelu odpálili z provincie Hwanghe namdo ležící jihozápadně od hlavního města Pchjongjangu. Podle severokorejského vládního zdroje, který cituje jihokorejská agentura Jonhap, šlo zřejmě o střelu středního doletu typu Rodong. Raketa urazila vzdálenost zhruba 1000 kilometrů.

Rodong je vylepšenou verzí sovětské rakety Scud a jako raketa středního doletu je schopen zasáhnout nejen celou Jižní Koreu, ale také velkou část Japonska.

Činitel jihokorejského společného sboru náčelníků štábů uvedl, že střela poukazuje na ambici KLDR zaútočit na sousední země. Podle japonského ministra obrany Nakataniho zůstávají japonské složky v pohotovosti pro případ dalších odpalů ze Severní Koreje. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Anna Richeyová-Allenová podle agentury AFP uvedla, že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat se svými spojenci v odpovědi na nejnovější provokaci KLDR a bránit sebe i svoje spojence před jakýmikoli útokem nebo provokací.

KLDR k nelibosti Soulu, Tokia či Washingtonu uskutečnila v posledních měsících několik raketových zkoušek a podnikla také jaderný test. Spojené státy se v reakci na to dohodly s Jižní Koreou, že v jižní části Korejského poloostrova rozmístí jako protiváhu vyspělý americký protiraketový štít THAAD. Pchjongjang tento krok tvrdě kritizoval a pohrozil odvetou.

Zhruba před třemi týdny KLDR podle Soulu odpálila tři balistické rakety, které dopadly po 500 až 600 kilometrech letu do vod Japonského moře. Severokorejské raketové zkoušky následně potvrdily i Spojené státy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner