Severní Korea dnes provedla raketovou zkoušku, střela dopadla do Japonského moře. Americké strategické velitelství Stratcom uvedlo, že KLDR otestovala střelu středního doletu a že zkouška nepředstavovala žádnou hrozbu pro Severní Ameriku. Americká armáda již dříve uvedla, že zřejmě nešlo o mezikontinentální balistickou střelu. USA, Jižní Korea i Japonsko počínání Pchjongjangu odsoudily. KLDR se zatím k situaci nevyjádřila.

„Střela byla sledována od Severní Koreje do Japonského moře,“ uvedlo americké strategické velitelství. Neupřesnilo, zda severokorejská zkouška byla úspěšná, nebo naopak raketa selhala.

Raketa odstartovala ze střelnice v provincii Pchjongan pukto na severozápadě země. Stratcom za místo startu označil základnu u města Kusong. Střela po asi 500 kilometrech letu dopadla do moře.

O tom, že Pchjongjang zřejmě připravuje raketovou zkoušku, informovaly koncem ledna Spojené státy. Ty se obávají, že KLDR vyvíjí mezikontinentální balistickou střelu, která by byla schopna doletět na západní pobřeží USA.

O zkoušce byl informován také americký prezident Donald Trump, který ve společném prohlášení s japonským premiérem Šinzóem Abem ujistil, že USA stojí stoprocentně za Japonskem.

Japonský ministr obrany Tomomi Inada oznámil, že Tokio využívá všechny možnosti, aby získalo informace o raketové zkoušce. Japonská armáda ohlásila, že střela nezasáhla japonské teritoriální vody, neboť raketa dopadla do mezinárodních vod mezi Korejským poloostrovem a Japonskem. Zkoušku Japonsko považuje za jasnou provokaci, neboť se uskutečnila v době, kdy je Abe na návštěvě USA, kde se setkal s Trumpem.

V reakci na dění v KLDR zasedl společný vojenský velitelský štáb jihokorejské a americké armády, aby situaci vyhodnotil. Setkání uspořádal také jihokorejský bezpečnostní výbor.

KLDR si dnes připomíná čtvrté výročí třetí jaderné zkoušky, ta vůbec první se uskutečnila v roce 2006.

Trump po testu KLDR ujistil Abeho o americké podpoře Japonska

Dnešní společné prohlášení Trumpa a Abeho bylo bezprostřední reakcí na počínání KLDR, poznamenala agentura AP. Americká administrativa mezitím dala na vědomí, že severokorejskou provokaci po Trumpově převzetí moci očekávala a že nyní zváží všechny možnosti, jak Pchjongjangu na raketovou zkoušku odpovědět. Nejmenovaný americký představitel sdělil agentuře Reuters, že reakce Washingtonu bude přesně odměřená, aby prokázala odhodlání, ale zároveň se vyhnula dalšímu vyhrocení situace. Očekává se, že USA vyvinout tlak i na Čínu, která patří k hlavním spojencům severokorejského režimu.

„Nebylo to žádné překvapení,“ citoval Reuters nejmenovaného představitele. „Severokorejský vůdce rád přitahuje pozornost v dobých, jako je tato,“ dodal.

Abe se po britské premiérce Therese Mayové stal druhým šéfem zahraniční vlády, který se s Trumpem v USA sešel. Po pátečním jednání oba politici odletěli na Floridu, kde tráví společný víkend.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner