Severní Korea dnes oznámila, že chce v příštích dnech vypustit na oběžnou dráhu družici. Podle agentury AFP tím potvrdila spekulace z posledních dnů o přípravách zkoušky balistické rakety. Mezinárodní námořní organizace (IMO) dnes informovala, že ji Pchjongjang upozornil na svůj záměr vypustit satelit mezi 8. a 25. únorem.

Tato data naznačují, že režim by chtěl poslat družici do vesmíru u příležitosti narozenin zesnulého bývalého severokorejského vůdce Kim Čong-Ila, otce současného diktátora KLDR Kim Čong-una. Kim Čong-il se narodil 16. února 1941.

Dnešní oznámení následuje po spekulacích o přípravách testu balistických raket, což je další krok na cestě k tomu, aby KLDR disponovala střelami schopnými nést jaderné hlavice. To vše v rozporu s rezolucemi OSN.

Spojené státy v lednu informovaly, že zaznamenaly rostoucí aktivitu kolem raketové střelnice v Severní Koreji, kterou si vykládají jako možnou přípravu kosmického startu v blízké budoucnosti.

O možné nové severokorejské raketové zkoušce informovala také japonská vládní místa s odvoláním na satelitní snímky. Podle japonské tiskové agentury Kjódó by nyní měla vrcholit příprava odpalu rakety dlouhého doletu schopné nést jadernou hlavici.

Pchjongjang tvrdí, že jeho raketový výzkum je ryze vědecký a mírový, podle odborníků ale KLDR testuje balistické rakety v rámci zbrojního programu a v rozporu s rezolucemi OSN. Mezinárodní společenství se nyní zabývá možností nových sankcí proti KLDR po jaderném testu, který komunistický režim provedl začátkem ledna.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner