Soul 27. dubna (ČTK) – Severní Korea dala souhlas k návštěvě expertky OSN, která se zaměřuje na dodržování lidských práv fyzicky a mentálně postižených osob. Uvedla to dnes agentura Reuters. Jde o malý ústupek severokorejského diktátorského režimu po mnohaleté kritice Rady OSN pro lidská práva na adresu Pchjongjangu.

Expertka OSN Catalina Devandasová-Aguilarová by měla KLDR navštívit v termínu 3. až 8. května. Podle Reuters půjde o první návštěvu nezávislého odborníka pověřeného Radou OSN pro lidská práva.

Vyšetřovatelé Spojených národů vydali v únoru 2014 zprávu, v níž uvedli, že zločiny páchané komunistickým režimem v Severní Koreji jsou srovnatelné s nacismem, apartheidem a zločiny kambodžských Rudých Khmerů. Zpráva upozorňuje na rozsáhlé politické represe v KLDR, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80.000 až 120.000 politickými vězni. Upozorňuje také na perzekuce na základě náboženství, rasy a pohlaví, zotročování obyvatelstva, systematické mučení vězňů a sexuální násilí páchané na severokorejském obyvatelstvu.

Severní Korea opakovaně odsuzuje rezoluce Rady OSN pro lidská práva, které označuje za spiknutí organizované Spojenými státy a dalšími „nepřátelskými silami“. Zprávy vyšetřovatelů OSN Pchjongjang odmítá s tím, že jsou nedůvěryhodné. Poukazuje především na to, že se zakládají na informacích a rozhovorech shromážděných mimo KLDR a nejsou v nich informace z první ruky. Žádného z vyšetřovatelů OSN ale severokorejský režim do země nevpustil.

Devandasová-Aguilarová má na programu plánované návštěvy severokorejskou metropoli Pchjongjang a provincii Hwanghe namdo. Soustředit by se měla především na postižené děti.

Severní Korea loni v prosinci ratifikovala Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením.

„Moje nadcházející návštěva v KLDR představuje klíčovou příležitost dozvědět se přímo o realitě v této zemi, zákonech, politice a programech týkajících se postižených lidí a také o problémech, jimž severokorejská vláda čelí při naplňování Úmluvy,“ uvedla Devandasová-Aguilarová v prohlášení.

Expertka OSN by chtěla na závěr své návštěvy v Pchjongjangu uspořádat tiskovou konferenci. Výsledky své mise hodlá zveřejnit příští rok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner