Pchjongjang 7. května – V KLDR zatkli dalšího občana Spojených států, který pracoval pro univerzitu financovanou Západem. S odvoláním na oficiální severokorejská média o tom dnes informovala agentura Reuters. Kim Hak-songa Pchjongjang podezírá z protistátní činnosti. Jde o čtvrtého Američana, kterého izolovaná komunistická diktatura zadržuje v době sílícího napětí ve vztazích s USA.

Kim Hak-song byl zatčen v sobotu, uvedla oficiální severokorejská tisková agentura KCNA. Muž pracoval pro Univerzitu vědy a technologie v metropoli Pchjongjangu. Tuto elitní vzdělávací instituci financují z větší části západní země.

Na škole působil i Američan korejského původu Kim Sang-tuk, který byl zadržen 22. dubna na letišti v Pchjongjangu, když se s manželkou chystal opustit zemi. Také on podle Pchjongjangu spáchal činy nepřátelské vůči režimu.

Zatýkání Američanů přichází v době, kdy na Korejském poloostrově narůstá napětí v souvislosti s novými testy severokorejských raket a obavami z nové jaderné zkoušky. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ve čtvrtek schválila nové sankce proti KLDR. Prezident Donald Trump dokonce naznačil, že zvažuje i možnost vojenského zásahu proti Pchjongjangu.

KLDR s USA neudržuje diplomatické styky a zatýkáním Američanů si podle Reuters obvykle vynucuje návštěvy vysoce postavených amerických politiků.

V KLDR je v současnosti zadržován i americký student Otto Warmbier a Američan korejského původu Kim Dong Chul. Oba byli v zemi odsouzeni k mnohaletým nuceným pracím.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner