Klíčový výbor Evropského parlamentu dnes podpořil rozsáhlou obchodní smlouvu mezi EU a Kanadou, známou jako CETA. Europarlament jako celek o ní má hlasovat v únoru, pokud ji potvrdí, mohla by v prozatímním režimu začít platit už od letošního dubna.

Smlouva CETA, vyjednávaná okolo sedmi let, byla po odkladech způsobených váháním některých belgických regionů podepsána loni v říjnu. Evropská komise ji označila za takzvanou smíšenou dohodu, která tak podléhá také ratifikaci národními a případně regionálními parlamenty členských zemí.

Dnešní doporučení výboru pro mezinárodní obchod europarlamentu naznačuje, jak se ke smlouvě postaví celé jeho plénum. Pro doporučení, aby plénum smlouvu schválilo, dnes hlasovalo 25 členů výboru, proti 15, jeden se zdržel. V diskuzi na výboru dnes opakovaně padala upozornění na protekcionářský postoj nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který už rozhodl o odchodu USA z Transpacifického partnerství (TPP) a výhrady má také k dohodě TTIP, která je nyní vyjednávána mezi Spojenými státy a EU.

Dohoda CETA odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi osmadvacítkou a Kanadou. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner