Státy Evropské unie a Východního partnerství musejí zesílit boj proti ruské propagandě, na kterou Moskva vynakládá „ohromné peníze“. Po jednání s ministry zahraničí tří států visegrádské skupiny to dnes v Kyjevě prohlásil jejich ukrajinský kolega Pavlo Klimkin. Ministři Česka, Slovenska a Maďarska Lubomír Zaorálek, Miroslav Lajčák a Péter Szijjártó v ukrajinské metropoli jednali o situaci na východě země a o reformním úsilí kyjevské vlády.

Podle webu českého ministerstva zahraničí je cílem ministerské návštěvy „potvrdit zvláštní vztahy východního křídla EU s Ukrajinou“. Cílem cesty je rovněž vyjádřit podporu územní jednotě Ukrajiny a podpořit ji v reformním úsilí, protože Ukrajina je „klíčem k udržení kredibility politiky Východního partnerství“, uvádí Černínský palác.

Členy Východního partnerství jsou postsovětské státy Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžán.

Rusko podle Klimkina svou propagandou vytváří „paralelní realitu“, a vede tak válku proti celému prostoru EU. Proti ruské propagandě a vytváření lživých zpráv je proto třeba bojovat usilovněji, řekl ukrajinský ministr.

Trojice středoevropských ministrů se ještě dnes vydá z Kyjeva do Varšavy ke středečnímu jednání šéfů diplomacie visegrádské čtyřky a států Východního partnerství za účasti ministrů zahraničí Švédska, Chorvatska, Rumunska, Malty a Estonska. Jednání má být věnováno společným infrastrukturním projektům a situaci v zemích Východního partnerství před jeho listopadovým summitem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner