Autonomní sociální centrum Klinika dluží Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na uložených pokutách více než 100.000 korun. ČTK to řekl mluvčí úřadu Radek Ležatka. Pokutu 1000 korun úřad ukládá za každý den, kdy v budově na pražském Žižkově zůstávají po skončení smlouvy o výpůjčce. Aktivisté na jaře 83.000 korun zaplatili, další pokutu jim uložil soud za nerespektování předběžného opatření, které ale odvolací soud v červenci zrušil.

Spor o to, jestli může Klinika v budově bývalého zdravotnického zařízení v Jeseniově ulici dál zůstat, řeší soud jako občanskoprávní spor. Strany mezi sebou měly totiž do března uzavřenou smlouvu o výpůjčce. „Hlavní líčení ve věci naší žaloby na vyklizení nemovitosti zatím nebylo nařízeno,“ uvedl Ležatka.

Úřad v květnu budovu opět nabídl státním institucím, které si mohou požádat zdarma o její převedení. Zatím ale podle Ležatky nebylo vyhodnocování případných žádostí ukončeno. O objekt měla zájem i Praha, která by ho podle zákona ale musela koupit nebo směnit za jiný.

Aktivisté prázdnou budovu obsadili v listopadu 2014, od té doby v ní provozují sociální centrum. Peníze opravy budovy, provoz centra i pokuty úřadů získává od dárců. Do letošního března ÚZSVM budovy centru půjčoval, od té doby v ní funguje nelegálně. Do centra pozornosti se Klinika dostala jako cíl útoků maskovaných osob v den protiuprchlických demonstrací. Několikrát v ní také byla nehlášena výbušnina, policie budovu evakuovala a prohledala. Bombu ale nenašla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner