V Knihovně Václava Havla dnes zahájí program letošního roku, který se ponese v duchu připomínání nedožitých 80. narozenin dramatika a bývalého českého prezidenta. Do oslav se zapojí i mnoho dalších tuzemských a zahraničních institucí. Při dnešním večeru, kterým bude provázet ředitel knihovny Michael Žantovský, pořadatelé spustí zvláštní webovou stránku s programem a představí logo oslav.

Oslavy budou zahrnovat nejen akce kulturní, ale i s lidskoprávní tematikou. Budou mezi nimi tematické výstavy, prezentace, vystoupení lidí, kteří Havlovi byli blízcí nebo kteří se Havlem blízce zabývali.

Jeden z nejznámějších Čechů v zahraničí, dramatik, esejista, kritik komunistického režimu a pozdější československý a český prezident Václav Havel zemřel před čtyřmi lety, 18. prosince 2011.

V době nesvobody vystupoval na obranu politických vězňů a stal se spoluzakladatelem občanské iniciativy za dodržování lidských práv Charta 77. To upevnilo jeho mezinárodní prestiž, ale také mu vyneslo celkem asi pět let věznění. Jako literát se proslavil dramaty v duchu absurdního divadla, v nichž se mimo jiné zabýval tématy moci, byrokracie a jazyka. Jako první polistopadový prezident měl zásadní vliv na směřování země k parlamentní demokracii a zapojení do politických struktur západní civilizace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner