Bejrút 30. srpna (ČTK) – Letecká koalice v čele se Spojenými státy dnes podnikla nálety s cílem zastavit konvoj bojovníků Islámského státu (IS) a jejich rodin, který směřoval ze syrsko-libanonského pohraničí na východ Sýrie. S odkazem na mluvčího mezinárodní letecké koalice o tom informovala agentura Reuters. Ozbrojenci z IS v pondělí spolu se svými rodinami opustili oblast na hranici mezi Libanonem a Sýrií na základě dohody s libanonským hnutím Hizballáh a syrskou armádou.

Nálety se odehrály na východě Sýrie, uvedl mluvčí koalice plukovník Ryan Dillon. Kde přesně ve východní Sýrii se nálety uskutečnily, však neuvedl.

„Podařilo se nám zničit dopravní úsek a malý most, čímž jsme IS zabránili v dalším postupu na východ… Nejsme vázáni dohodou, zcela evidentně to jsou bojovníci, kteří se přesouvají na jiné místo, aby mohli opět válčit… Pokud se nám to podaří, tak je v souladu se zákonem o ozbrojeném konfliktu zasáhneme,“ uvedl Dillon s tím, že přímé nálety na bojovníky IS by koalice podnikla pouze v případě, že by radikálové byli odděleni od civilistů.

Bojovníci IS s rodinami měli namířeno do východosyrského města Búkamál, které mají stále pod kontrolou. Podle odhadů syrských médií v konvoji cestovalo na 200 ozbrojenců.

Nedělní dohoda o evakuaci byla uzavřena necelý týden poté, co libanonská armáda zahájila operaci s cílem vytlačit IS z hornatého libanonského pohraničí. Ve stejném období, ale bez spolupráce s libanonskými jednotkami, na syrské straně hranice proti IS zahájila ofenzivu syrská armáda spolu s libanonským radikálním hnutím Hizballáh.

Evakuace IS se uskutečnila v důsledku úsilí Hizballáhu zjistit osud devíti libanonských vojáků, kteří se v roce 2014 dostali do zajetí IS.

Libanonská armáda v libanonském pohraničí a Hizballáh spolu se syrskou armádou v syrském pohraničí v neděli odděleně vyhlásily klid zbraní. Následně byly v libanonském pohraničí nalezeny a vykopány ostatky osmi libanonských vojáků. Osud devátého vojáka nebyl ještě objasněn.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner