Strany TOP 09, ČSSD a KDU-ČSL, které společně se Stranou zelených a Piráty vedly radnici Prahy 5, nepovažují koaliční smlouvu za ukončenou. Chtějí proto vyvolat dohodovací řízení. Více se k situaci na radnici vyjádří na dnešní dopolední tiskové konferenci.

Zelení a Piráti ale ve čtvrtek informovali o vypovězení smlouvy. Zelení obvinili starostu z nekomunikativnosti. Starosta Radek Klíma (TOP 09) mluví o účelovém jednání, za kterým stojí ve volbách neúspěšní pohrobci někdejšího starosty Milana Jančíka (dříve ODS), což zelení odmítají.

Koalice TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL a zelených s podporou Pirátů měla v zastupitelstvu většinu – 25 ze 45 hlasů. Po Praze 4 jde o druhou pražskou radnici, kde se po loňských volbách zhroutila rada.

Obě strany, které rozpad koalice v noci na středu iniciovaly, podepsaly podle Budína memorandum o spolupráci s ANO, ODS a Patrioty, ochotny jsou spolupracovat i s lidovci. ANO, které ve volbách zvítězilo, skončilo nakonec v opozici, stejně jako ODS, která Praze 5 dlouhé roky vládla.

Vládu tehdejšího starosty Jančíka v Praze 5 provázela řada kauz. Mezi nimi bylo například údajné najetí do strážníka po povodni v roce 2002, prodej pozemků Českých drah na Smíchově, sporný pronájem Ženských domovů nebo prodej obytného domu v Zubatého ulici. Jančík byl starostou mezi lety 2002 až 2010. Vloni v komunálních volbách neúspěšně kandidoval v čele Konzervativní aliance 2014.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner