Koaliční rada se dnes nedohodla na rozdělení přebytku loňského rozpočtu. Ve čtvrtek se sejdou experti koaličních stran, kteří vypracují kompromisní návrh pro pondělní jednání vlády. Během jednání rady to novinářům řekl předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek. ANO navrhuje využít 62 miliard korun přebytku na snížení dluhu, ČSSD chce vytvořit účet na budoucí výplatu důchodů. KDU-ČSL podle Faltýnka navrhovala kompromis, část využít na dluh, část na investice nebo na důchody.

Využití přebytku z loňského hospodaření státu řešili vládní politici již počátkem roku, diskusi odložili na duben. Na konci tohoto měsíce musí předložit zprávu o loňském rozpočtu Sněmovně. Ministerstvo financí navrhovalo využít loňský přebytek ke snížení státního dluhu. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) přebytek reálně neexistuje, jde jen o administrativní úkon. V lednu nicméně řekl, že při rozhodování bude směrodatné, jak se bude vyvíjet letošní rozpočet.

Lidovci již dříve navrhovali částku také například investovat třeba do stavby čistíren odpadních vod a oprav silnic.

Přebytek státního rozpočtu ke konci letošního března stoupl na 4,7 miliardy z únorových 3,7 miliardy korun. Loni ke konci března byl rozpočet v rekordním přebytku 43,6 miliardy korun. Důvodem výrazného meziročního poklesu je podle ministerstva financí menší množství peněz přijatých z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner