Vojenská letadla koalice vedené Spojenými státy bojující proti Islámskému státu (IS) bombardovala v sobotu pozice syrské armády blízko letiště u města Dajr az-Zaur. Informovala o tom syrská státní televize s odvoláním na prohlášení hlavního velitele syrské armády. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při útoku zahynulo nejméně 80 syrských vojáků. Americká armáda poté oznámila, že zastavila útoky na cíle, o kterých si myslela, že jsou to pozice IS. Od pondělního večera přitom v zemi platí příměří.

Spojené státy vyjádřily následně politování nad neúmyslným zabitím syrských vojáků. Uvedl to vysoký představitel americké vlády. Washington bude i nadále dodržovat příměří v Sýrii, dodal.

O incidentu jednala v noci na neděli na žádost Ruska Rada bezpečnosti OSN. Americká vyslankyně při OSN Samantha Powerová Rusko za svolání mimořádného zasedání RB OSN kritizovala. „Rusko musí přestat s těmito lacinými snahami získat body a s těmito divadly na efekt a soustředit se na to, o co skutečně jde, tedy na realizaci naší dohody,“ řekla Powerová novinářům před začátkem jednání Rady bezpečnosti.

Podle Powerové je „cynické a pokrytecké“ svolávat mimořádné zasedání rady kvůli americkému náletu a nesvolat zasedání RB OSN k odsouzení Asadova režimu, který „systematicky páchá jedna z nejhorších zvěrstev za celou generaci“.

Spojené státy již dříve uvedly, že se domnívaly, že bombardují pozice Islámského státu. „Koaliční jednotky by záměrně neudeřily na syrskou vojenskou jednotku,“ konstatuje v prohlášení americká armáda. Ve vojenské akci proti IS a Al-Káidě ale hodláme i nadále pokračovat, dodal zmíněný vysoký představitel americké vlády.

Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin na protest proti výrokům Powerové opustil zasedání RB OSN předtím, než se vyslankyně dostala k projevu. Prohlásil, že za desítky let v diplomatických službách „nebyl svědkem takové netaktnosti ze strany USA a že je komentáři Powerové zděšen“. Čurkin rovněž řekl, že kvůli náletům nyní visí nad dohodou o příměří v Sýrii vyjednanou Moskvou a Washingtonem „velký otazník“.

Syrská armáda potvrdila, že při náletu zahynuli syrští vojáci, kteří se připravovali na útok proti IS. Jejich počet však neuvedla. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že při útoku zahynulo více než 60 vojáků a dalších zhruba 100 bylo zraněno. Syrská armáda také při útoku na krátkou dobu přišla o některé pozice, které se jí později podařilo získat zpět.

USA sdělily, že poté, co je Rusko informovalo, že při svém útoku zasáhly zřejmě syrské vojáky a vozy, útok zastavily. Uvedly rovněž, že koalice Rusy o útoku předem informovala. Moskva útok označila za důkaz toho, že Washington „tvrdohlavě odmítá“ koordinovat útoky s Damaškem.

USA ve své dřívější zprávě uvedly, že u města Dajr az-Zaur uskutečnily útoky na pět tras, které využívá Islámský stát pro své zásobování. Další útoky uskutečnily i jinde v Sýrii. Podle Syrské organizace pro lidská práva ve stejnou dobu útočila ve stejné oblasti také ruská letadla.

Syrská armáda kontroluje říční přístav v Dajr az-Zauru a také část města, které je jinak zcela obklopené územím v držení IS.

V pondělí vstoupilo v zemi v platnost příměří mezi silami syrského prezidenta Bašára Asada a vzbouřenci, jež vyjednalo minulý týden Rusko a Spojené státy. Stále ho však komplikují incidenty a obviňování z jeho nedodržování a zatím nemohla být dopravena humanitární pomoc obyvatelům Halabu, jak předpokládá rusko-americká smlouva o příměří. Rusko podporuje režim, zatímco USA část rebelů, které označují za umírněné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner