Možnost vytvoření dvojkoalice s KDU-ČSL pro sněmovní volby žádný z krajských představitelů STAN, které dnes ČTK oslovila, neodmítl. Řada z nich ji přímo podpořila a v Pardubickém kraji už sněm tento model schválil. V dalších regionech mají teprve jednat. Nabídku má ve čtvrtek posoudit celostátní výbor STAN. Liberecký hejtman Martin Půta (SLK) míní, že reálně se rozhodne až na březnovém sněmu hnutí.

Pro koalici s lidovci se kromě Pardubického kraje vyslovili rovněž představitelé STAN z Vysočiny, Královéhradeckého kraje severní Moravy a olomouckého regionu. Mezi Starosty v Karlovarském kraji zatím převažuje názor jít do voleb samostatně, podobně jako ve středních Čechách se ale podřídí většině.

S nabídkou na vytvoření dvojkoalice se STAN přišli o víkendu lidovci, neboť by to mimo jiné zachovalo při volbách jejich značku. Předseda STAN Petr Gazdík nabídku uvítal, označil ji za odvážnou. Dvojkoalice by musela pro vstup do sněmovny získat nejméně deset procent hlasů, zatímco společné volební straně, kterou hnutí lidovcům neúspěšně navrhovalo, by stačilo pět procent. KDU-ČSL v koalici usilovala o vstup do sněmovny v roce 2002, tehdy s US-DEU získala přes 14 procent hlasů.

Starostové a nezávislí v Pardubickém kraji s navrženou dvojkoalicí souhlasili. „Doporučujeme celostátnímu výboru, aby dál jednal v tomto směru. Chceme být státotvorní a vstřícní, jsme pro spojování, ne pro rozdělování a nadávání jednoho na druhého,“ řekl předseda krajského výboru STAN Oldřich Koblížek. I podle místopředsedy STAN v Královéhradeckém kraji Miroslava Sazečka se krajský sněm zřejmě vysloví pro vstup do koalice. „Je to odvážné rozhodnutí, ale s reálnou nadějí na úspěch,“ řekl.

Koalice STAN a KDU-ČSL by podle předsedy STAN na Vysočině Jana Kocába mohla být životaschopná. „V první chvíli se nám to zdálo prapodivné, ale nakonec jsme si řekli, proč ne. Zkusíme to risknout, do většího rizika jde KDU-ČSL,“ řekl Kocáb.

Předsedkyně moravskoslezských STAN Ludmila Bubeníková dvojkoalici s lidovci podporuje. „Já bych do toho šla. Je to riziko, těch deset procent, ale snad to překonáme,“ uvedla. Další členové a příznivci STAN se mají vyjádřit do čtvrtka, kdy se má konat také olomoucký krajský sněm hnutí. Rovněž jeho předseda Radim Sršeň chce dvojkoalici prosazovat. Uvedl mimo jiné, že pokud by tato koalice vznikla pro loňské krajské volby, získala by zřejmě hejtmana.

Půta očekává, že jednání o koalici s KDU-ČSL budou ještě bouřlivá. „Reálně se to rozhodne až v březnu na sněmu,“ řekl Půta. Pro případnou samostatnou kandidaturu podle něj STAN potřebuje nejen odhodlání většiny členů, ale také lídra a schopnost finančně i lidsky zajistit kampaň. „Po krajských volbách jsou ale lidské zdroje poněkud vyčerpány,“ dodal.

Středočeský předseda STAN Věslav Michalík uvedl, že situace není jednoznačná. „Musíme dát na stůl všechny argumenty pro a proti, a pak se podle toho rozhodnout,“ uvedl. Karlovarská krajská předsedkyně Jitka Pokorná chce o návrhu lidovců se členy hnutí ještě diskutovat. „Zatím to vypadá, že se členové spíše přiklánějí k tomu zachovat si samostatnost. Úplně jasno budeme mít zřejmě až ráno před odjezdem na celostátní konferenci. Přizpůsobíme se ale většině,“ řekla Pokorná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner