Středeční koaliční jednání ani večerní setkání prezidenta Miloše Zemana se zástupci koaličních stran nepřineslo do vládní krize žádný zásadní posun. Ani jedna z vládních stran nechce kvůli navrhovanému odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO) vypovědět koaliční smlouvu, ačkoliv ANO k tomuto kroku bez úspěchu vyzvalo ČSSD. Zeman na schůzku přinesl dva návrhy, předčasné volby zástupci koaličních stran odmítli, druhý návrh – vláda bez Babiše a současně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), chtějí nejdřív projednat ve svých stranách. Babiš veřejně lhal a zneužíval svá média, usnesla se Sněmovna a vyzvala Zemana k dodržování ústavy. Proti Babišovi a Zemanovi demonstrovaly v několika městech ČR dohromady desítky tisíc lidí.

Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek po jednání koaličních špiček řekl, že ANO vyzvalo ČSSD k výpovědi koaliční smlouvy. Sociální demokraté to však odmítli. O nutnosti výpovědi smlouvy mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL hovoří Zeman ve své argumentaci, proč zatím neodvolal Babiše. ANO tvrdí, že Sobotka měl podle smlouvy návrh na odvolání věc předem prodiskutovat s předsedou hnutí, takže smlouvu porušil. Termín další schůzky si koaliční lídři zatím neurčili, ANO si podle Bělobrádka vzalo čas na rozmyšlenou. Mimo jiné se má zabývat otázkou, zda v koalici pokračovat.

ANO na jednání také přišlo s tím, že by do čela ministerstva financí, pokud Zeman vyhoví návrhu premiéra a odvolá Babiše, nominovalo dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou. Sobotka chce, aby ANO doručilo svůj návrh písemně, poté by se s Schillerovou setkal.

ČSSD a KDU-ČSL trvají na Babišově odchodu z vlády, Babiš odstoupit nechce, uvedli po večerní schůzce se Zemanem Bělobrádek a místopředseda ČSSD Milan Chovanec, který na setkání zastoupil Sobotku kvůli jeho pracovní cestě do Lucemburska. „Trváme na tom, že problém je na straně hnutí ANO,“ řekl Chovanec. Sobotka, který se o pozvání na schůzku s prezidentem dozvěděl podle svých slov z textových zpráv krátce před odletem do Lucemburska, čekal, že prezident na setkání sdělí termín, ve kterém v souladu s ústavou Babiše odvolá. Zeman ani Babiš po schůzce před novináře nepředstoupili.

Sobotka v Lucemburku také zopakoval, že je připraven podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu, pokud Zeman neodvolá Babiše z vlády ani po svém návratu z Číny 18. května. Premiérův záměr dnes podpořila senátní ústavní komise, prezident má podle ní ústavní povinnost ministra financí odvolat bez podmínek a odkladů. Senátoři tak asi ještě počkají s předložením návrhu ústavní žaloby na prezidenta, kterou chtěli Zemanovi kritici v horní komoře začít projednávat už příští týden.

Sněmovna na závěr mnohahodinové mimořádné schůze schválila usnesení, že Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů. Zemana horní komora vyzvala, aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu. Schůze byla svolaná kvůli nahrávkám údajných rozhovorů Babiše s novinářem Mladé fronty Dnes uveřejněným v posledních dnech na anonymním twitterovém účtu skupiny, jež si říká Julius Šuman.

Babiš na schůzi vystoupil brzy po jejím začátku a označil ji za další pokus o svou „popravu v přímém přenosu“, kterou organizují tradiční politické strany. Mluvil o megakampani. Naproti tomu podle předsedy klubu TOP 09 a Starostů Michala Kučery jde o souboj demokracie a oligarchie, přičemž Babiš musí odejít z veřejného života. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) uvedl, že Babiš vstoupil do politiky jen proto, aby hájil zájmy svého podniku, tedy skupiny Agrofert.

Kvůli ovlivňování médií, která Babiš dříve vlastnil, či neoprávněnému přístupu k informacím z probíhajícího policejního vyšetřování chce ČSSD zřídit sněmovní vyšetřovací komisi. Sobotka předpokládá, že „ideálně příští týden“ svolá kvůli nahrávkám jednání Bezpečnostní rady státu, o které v úterý požádal Bělobrádek.

Na demonstraci proti Babišovi a Zemanovi se na Václavském náměstí v centru Prahy vpodvečer sešlo odhadem zhruba 20.000 lidí. Cílem akce bylo vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také chtějí, aby Zeman odstoupil z funkce, protože řádně neplní svoje povinnosti. Na obdobnou demonstraci v Brně přišly podle policie zhruba 4000 lidí, stovky lidí dorazily na shromáždění v Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci, Zlíně a také v Liberci. Sobotka ocenil, kolik lidí se podle něj dokázalo postavit za dodržování ústavy a za politickou kulturu a demokracii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner